sobota, 3 listopada 2012

Niezniszczalni. Dziewczyna za kierownicą- Karolina Wilczyńska
Autor: Karolina Wilczyńska
Tytuł: Niezniszczalni. Dziewczyna za kierownicą
Data wydania: 2012
Liczba stron: 292
Wydawnictwo: Novae Res

OPIS:
Pasje, Zamiłowania, Miłość i Strach.

 Niezniszczalni to pasjonująca opowieść o pewnej miłośniczce adrenaliny, która zakochuje się w tajemniczym i przystojnym chłopaku.

 Kayla Reed jest siedemnastolatką zmuszoną do przeprowadzki z rodzinnego domu. W nowym mieście poznaje zaskakującego i pięknego Chrisa. Dziewczyna jednak nie jest świadoma tajemnicy, którą przed nią skrywa.

 Z czasem ujawniają się nadprzyrodzone zdolności dziewczyny, dzięki którym poznaje ona straszną prawdę.

 Gdy źli będą próbowali przeciągnąć ją na swoją stronę, niezniszczalny będzie musiał ją ocalić. Kayla jednak będzie chciała sama stawić czoło piekłu.

 Już niedługo stanie twarzą w twarz ze śmiercią.

               „Niezniszczalni. Dziewczyna za kierownica” jest to debiut młodej pisarki Karoliny Wilczynskiej.  Książka miała możliwość ukazania się dzięki wydawnictwu Novae Res.

Główną bohaterką książki jest Kayla Reed, siedemnastoletnia dziewczyna mieszkająca z matką w Phoenix.  Kayla jest miłośniczką szybkich samochodów oraz ścigania się tak, więc  często bierze udział w nielegalnych wyścigach samochodów, co sprowadza na nią dużo kłopotów. Wszystkie wybryki dziewczyny uchodzą jej płazem, do czasu kiedy pewnego dnia podczas wyścigów samochód dziewczyny zostaje rozbity i ona sama ulega wypadkowi.  To wydarzenie sprawia, że matka dziewczyny chwyta się ostatniej deski ratunku- wysyła córkę do Kanady, do jej ojca z którym dziewczyna nie widziała się od lat. Zbuntowana nastolatka na początku nie zgadza się, jest wściekła lecz po upływie czasu dziewczyna dostrzega plusy życia w vancouver. Kayla poznaje nowych ludzi, aklimatyzuje się, zbliża się do ojca. Jedną z osób na którą Kayla zwróciła uwagę jest Chris, młody, przystojny miłośnik wyścigów i samochodów. Młodzi zbliżają się do siebie, lecz dziewczyna nie wie jaką tajemnice skrywa chłopak.  Wszystko układało by się idealni gdyby nie to, że dziewczyna zaczyna zauważać u siebie zdolności paranormalne które budzą w niej strach.  Tajemnica wychodzi na jaw, życie dziewczyn zmienia się, nikt nie jest tym kim by się wydawał. Kim jest Kayla? Jaką tajemnicę skrywa uroczy Chris?  I kto tak naprawdę jest niezniszczalny ? Przyznam się, że sięgając po książkę pierwsze co zrobiłam to zapoznałam się z krótką informacją na temat autorki. Jest nią Karolina Wilczyńska, młoda szesnastoletnia dziewczyna. Podziwiam tak młode osoby które umieją ubrać swoje myśli w słowa i przelewać je na papier.  

Narracja w powieści jest pierwszoosobowa, wszystkie wydarzenia w powieści obserwujemy z perspektywy naszej głównej bohaterki.  Język powieści jest lekki dzięki czemu książkę czyta się niezwykle szybko. Niestety dla mnie ten język był zbyt lekki, momentami czułam się tak jak gdybym czytała opowiadanie na blogu, a nie książkę. Taka forma po prostu mi nie odpowiadała, ale mam wrażenie, że do wszystkich młodszych czytelników i nastolatków język powieści będzie idealny i odpowiedni.  Główna bohaterka również nie przypadła mi do gustu, dziewczyna wydaje się być rozpieszczona i rozpuszczona, świat w którym żyje wydaje się kręcić tylko i włącznie wokół niej. Zresztą wszyscy znajomi dziewczyny i środowisko w którym przebywa nastawione jest wyłącznie na bogactwo, dobre i drogie samochody oraz ubrania. Czytając miałam wrażenie, że głównym priorytetem  bohaterów  jest po prostu dobrze się zabawić i nieźle ubrać. Męczyło mnie czytanie opisów ubrań które bohaterka na siebie zakłada, zakupów na których Kayla mogła pozwolić sobie dosłownie na wszystkie nawet na suknie ślubną która miała założyć tylko na bal szkolny.  Nie jestem pasjonatką szybkich samochodów tak więc ciężko było mi zrozumieć fascynację bohaterów.  Miłość Chrisa i naszej bohaterki wydaje mi się przerysowana i nieprawdopodobna, ale opisy ich wspólnych wyjść i spotkań były emocjonujące i czytało się je bardzo dobrze. Ich sprzeczki, kłótnie i dyskusję są dużym plusem powieści.  Zdolności paranormalne Kayli są ciekawym aspektem  książki, ale ich potencjał nie został do końca wykorzystany, w książce pojawia się tylko kilka opisów sytuacji w której Kayla obserwuję zmiany jakie w niej zachodzą. 

 Jako całość mogę stwierdzić, że książka skierowana jest raczej dla nastolatków i młodych czytelników. Ich na pewno zachwycą wyścigi samochodów, bezgraniczna miłość dwójki młodych osób oraz szczypta paranormalnych wydarzeń.  Starszy czytelnik lubiący dobre powieści sensacyjne może się troszkę zawieść, ale na pewno znajdzie też coś dla siebie.  Jak na książkę napisaną przez szesnastolatkę powieść jest dynamiczna i pełna akcji, a dzięki paranormalnym aspektom książka zyskuję smaku. Mogę stwierdzić, że jest to całkiem udany debiut. Książkę  polecam wszystkim tym którzy chcą się przenieść w świat szybkich samochodów, niebezpiecznych wydarzeń i tajemnicy która może zmienić wszystko.


Moja ocena: 2/6

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Novae Res.


5 komentarzy:

 1. Jak na szesnastolatka to rzeczywiście udany debiut. Będę musiała kiedyś się za nią zabrać

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś nie jestem przekonana do paranormali pisanych przez polskich autorów, a po Twojej recenzji raczej ją sobie odpuszczę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. A mi się bardzo powyższa książka podobała choć już od dawna nie należę do ,,młodzieżowej grupy''. W każdym razie jestem pod wielkim urokiem tej autorki i uważam, że napisała świetną powieść, ale to oczywiście kwestia gustu.

  OdpowiedzUsuń
 4. O bosz, zupełnie nie dla mnie, ta książka to chyba starta czasu! :/

  OdpowiedzUsuń
 5. Być może zajrzę, ale nie jestem do końca przekonana :)

  OdpowiedzUsuń