poniedziałek, 7 lipca 2014

Co mówią umarli-Rafael Estrada

Tytuł: Co mówią umarli
Autor: Rafael Estrada
Wydawnictwo: MUZA
Data wydania: 11 czerwca 2014

Rafael Estrada wydał właśnie swoją debiutancką powieść, „Co mówią umarli” to pierwsza część trylogii, której głównym bohaterem jest komisarz Juanito Proaza.W nadmorskiej Hiszpańskiej miejscowości znalezione zostało martwe ciało nastoletniej dziewczyny.  Morderca dokonał brutalnej zbrodni, a ciało porzucił na plaży. Niedaleko miejsca popełnionego przestępstwa, policjanci znajdują pijanego, pokrytego krwią chłopaka. Sprawa wydaje się być rozwiązana tym bardziej, że krew należy do zmarłej dziewczyny. Śledztwem miał zająć się młody inspektor Proaza który mógł zyskać trochę doświadczenia, jednak pozornie banalna okazuję się nie być tak prosta, młody Juanito odkrywa drugie dno w tajemniczym zabójstwie. Ślady kierują go do „ Klubu Lolity” gdzie mężczyźni w średnim wieku rozmawiają o słynnej powieści Vladimira Nabokova. Co tak naprawdę robię mężczyźni uczęszczający do tego klubu? Czy prowadzą tylko niewinne rozmowy czy też może sami pragną młodych dziewcząt?

Główny bohater to młody inspektor, postać ta nie jest szczególnie oryginalna, ale zapada w pamięć czytelnika. Zagadka może zostać rozwiązana tylko dzięki sprytowi i inteligencji Proaza, ale też dzięki jego cechom charakteru takim jak wnikliwość i ciekawość. Mężczyzna dedukuję dokładnie dzięki czemu czytelnik musi być nieustanie skupiony by nadążyć za tokiem myślenia bohatera.  Kryminał jest inteligentnie napisaną, wymagającą lekturą.

W książce pojawia się wiele odniesień do literatury szczególnie do słynnej powieści „Lolita”.  Możemy poczytać rozważania na temat tej publikacji, ale też innych dzieł pisarza. Gdy przyjrzymy się uważnie dostrzeżemy, nawiązania do innych autorów takich jak  na przykład King i Szekspir. Nie jest to jednak perfekcyjnie napisany kryminał, kuleją dialogi, które czasami są napisane przesadnie prosto, nie zachwyca też akcja, są momenty w których dzieje się zbyt mało.  I najważniejsze, brakowało mi tutaj dreszczyku emocji, który powinien pojawić się podczas czytania kryminału. Mimo tych wad istotną zaleta powieści jest problematyka podejmowana przez autora, poruszany jest tu temat pedofilii i pornografii dziecięcej.

Ma nadzieję, że kolejne części tej trylogii będę lepsze niż pierwsza, a autor poprawi swój warsztat i będzie przedstawiał nam coraz lepsze powieści. Polecam!


6 komentarzy:

 1. Okładka bardzo mi się podoba, ale tematyka zupełnie nie w moim guście :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, okładka przyciąga uwagę:)

   Usuń
 2. Temat ciekawy, ale widzę, że kuleje trochę wykonanie. Nie lubię takich naciąganych i sztucznych dialogów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nadzieję, że kontynuację będą o wiele lepsze:)

  OdpowiedzUsuń