piątek, 25 lipca 2014

Przewodnik po dorastaniu- Christian Jessen


Tytuł: Przewodnik po dorastaniu

Autor: Christian Jessen

Wydawnictwo: Burda Książki

data wydania: 30 kwietnia 2014Doktor Christian Jessen jest znanym brytyjskim lekarzem, uwielbianym przez Brytyjczyków i ludzi na całym świecie. Znany jest jako prowadzący programu Wstydliwe choroby, gdzie pomaga i doradza osobom z całego globu oraz programu Supersize vs Superskinny, który emitowany jest na kanale BBC LifeStyle.
Przyznam się, że osobiście bardzo lubię tego doktora i z chęcią sięgnęłam po przewodnik skierowany do młodzieży. Każdy wie jak nieprzyjemne i trudne mogą być rozmowy o dojrzewaniu i zmianach dokonujących się w ludzkim ciele. Rodzice często nie wiedzą jak rozmawiać ze swoim dzieckiem o temat seksualności, pierwszych miłości, rozwijającego się ciała, szkoła często zamiast wspierać młode osoby w czasie dojrzewania utrudnia ten proces, który sam w sobie jest problemowy i skomplikowany. W takich sytuacjach zarówno rodzicom, nauczycielom czy samym zainteresowanym czyli nastolatkom z pomocą przychodzi poradnik dr Chrisiana Jessena, który ułatwi nam poruszanie się po burzliwym temacie dorastania  i odkrywania samego siebie.


W poradniku poruszane są wszystkie istotne kwestie takie jak: zmiany zewnętrzne w ciele chłopców i dziewcząt oraz zmiany zachodzące w wewnątrz ,  problemy z trądzikiem i potliwością, doktor daje też zrozumiałą lekcję biologii czyli dziewczyny od środka, pierwsza miesiączka i jak sobie z nią radzić. Nie pomijane są też sprawy dotyczące ciała i rozwoju chłopców, młodzi mężczyźni jak i ich rodzie będą mogli poczytać o męskich sprawach i problemach nastolatków tak zwanej płci brzydkiej. Oczywiście jak na porządny poradnik o dojrzewaniu przystało temat seksu oraz antykoncepcji  również nie jest zapomniany, a co za tym idzie doktor rozprawia się z mitami dotyczącymi seksu oraz ciąży, wspomniane są też choroby weneryczne oraz sposoby ich przenoszenia. Z ważnych dla nastolatków tematów przedstawione zostały również pierwsze związki miłosne, zauroczenia oraz problematyka orientacji seksualnej. Po za tym doktor zahacza również o jakże ważną aktualnie profilaktykę i zapobieganie zachowaniom ryzykownym i zagrożeniom, wspomina o prześladowaniu w Internecie, bezpieczeństwo gdy jesteśmy sami w domu czy też znajdujemy się w nocy na ulicy. I co najważniejsze doktor nie pomija tematyki zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia czyli uprawiania sportu i przebywania na świeżym powietrzu. Na samym końcu książki znajduję się słowniczek wyjaśniający podstawowe zagadnienia z zakresu dojrzewania, który ułatwi poruszanie się po książce każdej młodej osobie.
Jestem zachwycona tym poradnikiem, który zachwyca swoim wyglądem i sposobem przekazywania treści, każda kolorowa strona opatrzona jest jakąś ilustracją przykuwającą uwagę, a treści podane są w prosty i przystępny sposób dzięki czemu każdy młody człowiek bez problemu zrozumie ważne kwestie poruszane przez doktora.  Wydaje mi się, że poradnik ten powinien znaleźć się w domu każdego nauczyciela wychowania do życia w rodzinie, dzięki czemu lekcje mogły by być przeprowadzane w o wiele bardziej ciekawy i zabawy sposób. Polecam!!!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz