piątek, 19 sierpnia 2016

Pokolenie dżihadu- Petra Ramsauer


Tytuł: Pokolenie dżihadu

Autor: Petra Ramsauer

Wydawnictwo: Muza

Liczba stron: 320


„Europo, czeka cię apokalipsa!” Takimi słowami wita nas książka autorstwa Petry Ramsauer pt. „Pokolenie dżihadu”. Od początku zastanawiałam się jaka to będzie lektura, czy może oparta na plotkach, sensacjach medialnych czy też doskonale napisana, opierająca się na faktach i obserwacji, rzetelna publikacja. Bardzo ucieszyłam się, kiedy podczas czytania uświadomiłam sobie, że mam do czynienia z książką napisaną jak najbardziej dobrze i na serio.


Petra Ramsauer od 1999 roku pracuje jako korespondentka na Bliskim Wschodzie, ta kultura nie jest jej obca, wręcz przeciwnie kobieta posiada niezwykłą wiedze na ten temat. Jej pierwsza książka dotyczy powstawania i funkcjonowania kalifatu.


Autorka w książce „Pokolenie dżihadu” wyjaśnia skąd w ludziach fascynacja i takie zainteresowanie Państwem Islamskim. Stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego ludzie są w stanie odrzucić swoją kulturę, historię, porzucić rodziny i swoje życie, by stać się częścią grupy, która stara się zniszczyć panujący ład, morduje i znęca się nad niewinnymi ludźmi, pokazując to całemu światu. Petra głośno zastanawia się, co tkwi w głowach tych osób, dlaczego młode dziewczyny nagle chcą stać się kobietami dżihadu, dlaczego mężczyźni palą za sobą wszystkie mosty i uciekają z domów. W ciekawy sposób, autorka przestawia nam brutalną prawdę na temat Państwa Islamskiego, odrzuca wszelkie opowiastki i stereotypy. Stara się przemówić do rozumu tym, którzy są zafascynowani dżihadem. Dzięki książce dowiadujemy się co dzieję się na zewnątrz jak i w wewnątrz Państwa Islamskiego, poznajemy ich walkę w imię Boga, oraz co kieruje ich irracjonalnym postępowaniem.
Przerażająca jest wiedza na temat Państwa Islamskiego, metod jakie stosują by zwerbować nowych członków w swoje szeregi. Konieczne jest uświadomienie sobie, że ci ludzie nie są głupi, korzystają z najnowszych technologii, komunikują się wykorzystując media społecznościowe  Wydają się być tak daleko, ale są tuż obok. Świat i rzeczywistość jaką prezentuje dżihad, jest bajkowa i nierealna, nic więc dziwnego, że przyciąga w swoje szeregi młode osoby, które naiwnie wierzą w tą iluzję.

Wszystkie informacje, które przedstawia autorka nie są wyssane z palca, Petra wykorzystuje relacje byłych dżihadystów, kontaktuję się z osobami, które są mieszkańcami konkretnych zagrożonych terytoriów, ponadto przywołuje wypowiedzi osób znających się na rzeczy, ekspertów, psychologów i innych specjalistów posiadających dostatecznie dużą wiedzę.


„Pokolenie dżihadu” to książka, która jest potrzebna w obecnych czasach. Autorka piszę samą prawdę na temat Państwa Islamskiego, chcąc otworzyć oczy zaślepionym ludziom, omamionym przez dżihadystów. Jest to publikacja z którą warto się zapoznać, by wiedzieć więcej, to swoisty reportaż, dzięki któremu poznamy ten ruch terrorystyczny i dowiemy się jak działa i czym nam zagraża.
2 komentarze:

  1. Wydaje mi się, że to nie są moje klimaty. Jednak recenzja bardzo ciekawa. Pozdrawiam, Kinga

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta książka nie jest dla każdego, ale mimo wszystko warto się z nią zapoznać:) Dziękuję za komentarz:) Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń