czwartek, 4 sierpnia 2016

Wstyd- Helen FitzGerald


Tytuł: Wstyd

Autor: Helen FitzGerald

Wydawnictwo: Burda Książki

Liczba stron: 296Zrobienie czegoś głupiego może raz na zawsze zmienić nasze życie. Wstyd, który pojawi się po wszystkim często zmusza do usunięcia się w cień, zniknięcia i czekania aż każda osoba, która była świadkiem naszej głupoty zapomni o tym.

Su jedzie na wakacje razem ze swoją siostrą, by świętować zdaną maturę. Jednak po wszystkim do domu wraca tylko Leah, ponieważ Su nie jest w stanie wrócić do kraju i pokazać się na oczy ludziom, którzy widzieli filmik na którym dziewczyna robi coś zawstydzającego, kompromitującego. Dziewczyna chcę zniknąć z powierzchni ziemi, jest przerażona, załamana i nie potrafi poradzić sobie z tym co zrobiła.  Matka Su, która jest sędzią, czuję się bezsilna. Musi odnaleźć córkę, która zniknęła, skazać mężczyznę, który wykorzystał jej córkę i dowiedzieć się jak Leah mogła zachować się w ten sposób i nie dopilnować swojej siostry.

Powieść zapowiadała się naprawdę dobrze, tematyka jest niezwykle ważna we współczesnych czasach, kiedy nie raz słyszymy, że ktoś nagrał jakiś kompromitujący filmiki i wrzucił go do Internetu. Książka pokazuje, jak szybko można zmienić swoje życie w katastrofę i zniszczyć wszystko to na co pracowało się przez lata. Su była szanowaną w mieście osobą, dobrą uczennicą, spokojną dziewczyną, którą wszyscy lubili, jednak jedno wydarzenie przekreśliło to wszystko i teraz każda osoba, która widziała filmik ocenia ją szybko i wyśmiewa. Jej reputacja jest jednoznaczna i nikt nie pamięta już kim Su była wcześniej.

Całą historię można potraktować jako ostrzeżenie. Takie historie jak ta nie są tylko wymysłem autorów książek, a dzieją się naprawdę. Upokorzone osoby nie wiedzą jak sobie poradzić z własnym wstydem, uciekają przed ludźmi, unikają ich, a czasami nawet chcą odebrać sobie życie.


Tematyka jest wielkim plusem tej powieści, jednak całość nie zachwyca. Autorka mogła w lepszy, dokładniejszy sposób opisać głównych bohaterów, zagłębić się w ich psychikę, wyjaśnić ich losy i decyzje jakie podejmują. Niestety powieść momentami nudziła, a bohaterowie wydawali się jednowymiarowi. Temat był bardzo kontrowersyjny i poważny, powinien uderzyć w czytelnika, pobudzić do refleksji i przemyśleń, niestety tak się nie stało. Po przeczytaniu dość szybko zapomniałam o tej lekturze. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz