wtorek, 27 czerwca 2017

Wyklęty '48 - Dominik KozarTytuł: Wyklęty '48

Autor: Dominik Kozar

Wydawnictwo: MUZA 

Liczba stron: 640

Dominik Kozar jest nauczycielem historii i języka polskiego, a także pasjonatem historii. Kolejna książka jego autorstwa "Wyklęty'48", która ukazała się na rynku, tak jak dwie poprzednie skupia się na historii i jest kontynuacją wydarzeń, które miały miejsce w „Likwidatorze 44”.

Rok 1948, Warszawa milicja odnajduje ciało, zamordowanej niezwykle okrutnie żony jednego z działaczy Partii Socjalistycznej, wszelkie dowody pozwalają sądzić, że do stolicy wrócił morderca, który zabijał kobiety już przed wojną. Wcześniej śledztwo prowadziło dwóch policjantów, jednak teraz są oni wrogami milicji i partii, ale zarazem tylko oni są wstanie pomóc i odnaleźć mordercę. Niestety los nie ułatwia zadania, trudna współpraca to jedno, ale archiwum w którym znajdowały się dokumenty przedstawiające działalność mordercy przed wojną, spłonęło podczas powstania w 1944 roku.

Policjanci starając się odsunąć na bok niezadowolenie ze współpracy z milicją, próbują odnaleźć sprawcę, jednak od dnia kiedy zajmowali się tą sprawą minęły lata, które wiele zmieniły. Nowa powojenna rzeczywistość jest im obca, jeden z nich został oskarżony o kontakty z gestapo, musi się ukrywać, ale nawet w takiej krytycznej osobistej sytuacji, postanawia zaryzykować i zająć się sprawą.  Co więcej morderca, zabija kobiety, które były kochankami jednego z komisarzy, a jako swój znak rozpoznawczy pozostawia serce i literę „W” wyciętą na plecach kobiet.

Bohaterowie przedstawieni przez autora są nieszablonowi, a dzięki temu, że ich zachowanie nie jest idealne, wprost przeciwnie często popełniają błędy i mają wiele grzeszków na sumieniu, okazują się bardziej realni i autentyczni. Każda z osób wykreowana przez autora jest pewną indywidualnością, obdarzona ponurą historią, niejasną przeszłością i tajemnicami, które muszą ujrzeć światło dzienne. Oczywiście książka jest fikcją literacką, ale bardzo łatwo można uwierzyć, że te osoby żyły naprawdę w powojennej Polsce. Autor w ciekawy sposób przedstawił samą fabułę, która nie pozwala się nudzić, ale też nie gna do przodu, pomijając to co ważne i istotne. Autor zaskakuję dzięki czemu utrzymuję zainteresowanie czytelnika na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście nie byłam wstanie rozwiązać zagadki i do samego końca byłam trzymana w niepewności.

„Wyklęty'48" to wciągający kryminał, który niezwykle barwnie ukazuję realia powojennej polski. Autor niezwykle dokładnie przedstawił realia życia w tamtych trudnych czasach oraz zachowania ludzi, którym przyszło funkcjonować w tamtych czasach. Plotki głoszą, że kolejna powieść autora jest już gotowa, więc mam nadzieję, że nie będziemy musieli długo czekać na spotkanie z bohaterami, których poznaliśmy w tej powieści.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz