wtorek, 11 września 2012

Piekło nie ma dna: Rozmowy z trzeźwymi alkoholiczkami- Bożena Snella-Mrozik
Tytuł: Piekło nie ma dna: Rozmowy z trzeźwymi alkoholiczkami
Autor: Bożena Snella- Mrozik
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: lipiec 2009
Liczba stron: 243

OPIS:
Książka porusza niedostrzegany, a na pewno bagatelizowany problem alkoholizmu wśród kobiet. Zawarte rozmowy z alkoholiczkami, wywiady z lekarkami, naukowcami i przedstawicielkami życia publicznego uświadamiają, iż do uzależnienia może dojść niezależnie od pochodzenia społecznego i sytuacji, w której znajdą się kobiety. Relacje te pokazują nam, jak cienka jest linia dzieląca towarzyskie picie od uzależnienia, oraz jak trudno uzmysłowić sobie stopień uzależnienia i jak wiele wysiłku, przy pomocy i wsparciu grup terapeutycznych, kosztuje powrót do zdrowia.


                       Książka napisana jest w formie wywiadów przeprowadzonych przez autorkę z kobietami alkoholiczkami nie pijącymi od jakiegoś czasu. Książka porusza temat o jakim nie mówi się w naszym społeczeństwie a mianowicie o kobietach które nałogową piją alkohol niszcząc życie swoje ale też swoich bliskich.  Wywiady przeprowadzone przez Panią Bożenę warto zaznaczyć także alkoholiczką  są bardzo przejmujące, każda z historii jest inna ale, ma dwa elementy wspólne: kobiety i alkohol.  

Dzięki tej książce możemy poznać lepiej środowisko alkoholików, zostajemy uświadomieni że, alkoholicy nie muszą „pić pod sklepem”, chodzić w obdartych strojach, spotykamy ich na co dzień i nawet o tym nie wiemy lub udajemy że, tego nie widzimy.  Książka może być też przestrogą, nigdy nie wiemy jak cienka jest granica między piciem dla towarzystwa a piciem nałogowym bez umiaru. Autorka pisze że, tylko abstynenci osoby nie pijące nigdy mogą być pewne tego że, alkoholikami nie zostaną a. każdy kto pije nawet rzadko lub od czasu do czasu nie są bezpieczne i są zagrożone alkoholizmem. 

             Książkę czyta się bardzo dobrze, forma wywiadu sprawdza się tu świetnie.  Temat jest trudny ale warto pogłębić swoją wiedzę w tym temacie ponieważ nigdy nie wiadomo kogo możemy spotkać na swojej drodze. 

Moja ocena: 5/6


4 komentarze:

 1. Mało jest książek, które poruszają problem alkoholizmu wśród kobiet, głównie kwestia ta poruszana jest pośród mężczyzn i myślę, że to oryginalny pomysł wart uwagi, szczególnie jeśli ktoś lubi życiowe historie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa, choć trudna tematyka. Książka raczej nie dla każdego - dlatego nie wiem, czy bym się w niej odnalazła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że ta książka może być ciekawa.

  No tak, witam witam :) dodaję do obserwowanych / nutellaafashion.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematyka jak najbardziej dla mnie :) zapamiętam na przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń