niedziela, 9 września 2012

Wokini-Nicholas Sparks, Billy Mills


Tytuł: Wokini
Autor: Nicholas Sparks, Billy Mills
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: maj 2003
Liczba stron: 144

OPIS:
W tłumaczeniu z języka północnoamerykańskich Indian Lakota WOKINI oznacza poszukiwanie nowego początku. Ta książka pokazuje, jak za pomocą drobnych kroków, poprzez medytacje, marzenia, umiłowanie przyrody, a także nowoczesne techniki terapeutyczne, można wzbogacić swoje życie i stać się człowiekiem mądrzejszym, lepszym i bardziej kochającym. W tej współczesnej alegorii młody indiański chłopiec David po śmierci swojej siostry jest przekonany, że nigdy nie zazna szczęścia. Ojciec daje mu w prezencie zwój z siedmioma ręcznie malowanymi rysunkami. Ich właściwa interpretacja pozwoli Davidowi zrozumieć samego siebie.

Czym jest szczęście? Jak stać się szczęśliwym? Jak żyć aby uśmiech gościł na naszej twarzy nawet w chwilach smutku? Na te pytania odpowiedzi znajdziemy w książce pt. Wokini autorstwa Nicholasa Sparksa oraz Billy’ego Millsa.

                             Do książki podeszłam z bardzo sceptycznym nastawieniem i muszę stwierdzić że Wokini przypadło mi do gustu.  Jeżeli ktoś chcę znaleźć odpowiedź na pytania postawione powyżej w tej książce na pewno je znajdzie.  Mądrość jaką odnajdziemy w tej książce jest ogromna i niesamowita. Czytając sama zadawałam sobie pytania na temat swojego życia i stwierdziłam że, warto wprowadzić zmiany aby żyć inaczej, lepiej, piękniej a, co najważniejsze szczęśliwiej.  Przy lekturze tej książki często miałam łzy w oczach, Wokini pokazało mi jak bardzo moje ale myślę że, nie tylko moje życie jest uzależnione od innych osób. Uświadomienie sobie tego jest niesamowicie ważne bo dopiero wtedy można zacząć zmieniać siebie.  Autor pisze przecież że, nasze szczęście zależy tylko od nas nie od innych osób, nie od zdrowia, pieniędzy, mądrości ale tylko i wyłącznie od nas samych.
Każdy rozdział w książce opowiada o kolejnej lekcji jaką musimy przejść aby być szczęśliwym.  Każda lekcja zakończona jest wypunktowaniem złotych zasad które musimy wprowadzić do naszego życia.

Książkę Wokini każdy powinien przeczytać sam dla siebie, może ona odmienić nasze życie bezpowrotnie ale, zależy to tylko od nas w końcu to my sami sterujemy szczęściem.

Moja ocena: 5/6

Cytaty: 

„Każdego ranka otrzymujesz dwadzieścia cztery złote godziny. To jedna z niewielu rzeczy na świecie, które dostaje się za darmo. Za wszystkie pieniądze świata nie można kupić ani jednej dodatkowej godziny. Co zrobisz z bezcennym skarbem? Pamiętaj, że musisz go wykorzystać, bo dostajesz go tylko raz. Jeśli zmarnujesz te dwadzieścia cztery godziny, nic i nikt nie odda ci ich z powrotem.”

„Szczęście pozwoli ci dostrzec nadzieję w najczarniejszej godzinie i odnaleźć spokój umysłu w największym zamęcie. To najwspanialszy stan ducha, a co więcej – nigdy nie musi cię opuszczać!”

„David uświadomił sobie, że szczęście to odrębny świat – świat, który każdy może znaleźć w samym sobie. To stan wywodzący się z serca, stan, którego nie da się opisać słowami i zdaniami. A ponieważ jest to stan wewnętrzny, nic, co pochodzi z zewnątrz, nie może dać nam szczęścia.”3 komentarze:

 1. Bardzo chętnie poznam tę książkę, gdyż widzę, że jest ona niezwykle wartościowa w przekaz. Ponadto zgadzam się z tym stwierdzeniem, że szczęście zależy tylko i wyłącznie od nas samych.

  OdpowiedzUsuń
 2. cyrysia- polecam naprawdę książka ma bardzo mądre przesłanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tym bardziej muszę ją poznać. Popytam o nią w mojej bibliotece, może będą ją mieli akurat.

   Usuń