piątek, 14 grudnia 2012

Anastasi. Krasnal który stał się gigantem- Adelio PistelliAutor: Adelio Pistelli
Tytuł: Anastasi. Krasnal, który stał się gigantem
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2012
Liczba stron: 192


OPIS:

ANDREA ANASTASI urodził się jesienią 1960 roku w Poggio Rusco we Włoszech. I choć na koncie ma niezliczone sukcesy sportowe, za swoje największe życiowe osiągnięcie uważa udane małżeństwo i dwoje dzieci. Przygodę z zawodową siatkówką rozpoczął jako zawodnik i ma za sobą niezwykle bogatą karierę. Rozegrał sto czterdzieści jeden spotkań w barwach reprezentacji Włoch, z którą zdobył mistrzostwo świata, mistrzostwo Europy i wygrał Ligę Światową. Po raz ostatni zszedł z boiska ze złotym medalem Igrzysk Śródziemnomorskich w 1991 roku. Trzy lata później rozpoczął karierę trenerską. Reprezentację swojej ojczyzny poprowadził po raz pierwszy 28 maja 1999 roku w Sydney. Błękitne, narodowe barwy porzucił po mistrzostwach świata w 2002. Od 2006 przez dwa sezony trenował reprezentację Hiszpanii, z którą najpierw wygrał Ligę Europejską, a potem mistrzostwa Europy. Miesiąc po imprezie, w październiku 2007 roku, został ponownie mianowany selekcjonerem reprezentacji Włoch, którą opiekował się do mistrzostw świata w 2010. Po zajęciu czwartego miejsca na tym turnieju zdecydował się na zmianę otoczenia i już w lutym 2011 został trenerem reprezentacji Polski. W pierwszym sezonie poprowadził biało-czerwonych do trzeciego miejsca w mistrzostwach Europy i w Lidze Światowej. Jeszcze w tym samym roku, w grudniu, zajął z polską drużyną drugie miejsce w Pucharze Świata, co dało nam przepustkę do Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.                 Siatkówka jest moim ulubiony sportem, ale niestety w Polsce od lat nie zmiennie króluje fenomen piłki nożnej w której nasza drużyna nie odnosi nawet najmniejszych sukcesów.  Wchodząc do księgarni widzimy ogromną ilość biografii czy to piłkarzy czy tez trenerów niestety jak ze świecą jest nam dane szukać jakiejkolwiek książki dotyczącej jakże pięknego sportu jakim jest siatkówka, Kiedy przez przypadek dowiedziałam się wydaniu biografii Anastasiego byłam prze szczęśliwa i od razu wiedziałam, że ta książka musi zagościć na mojej półce. 

Dzięki biografii autorstwa Adelia Pistelliego możemy poznać dokładne losy życia człowieka który nam Polakom dał tyle radości i wprowadził naszą reprezentacje do światowej czołówki.
Andrea Anastasi jest to człowiek który sportowy świat zna od każdej strony, sam przyznaje, że siatkówka przejęła kontrole nad jego życiem, ale przy tym podkreśla, że najważniejsza jest dla niego rodzina. W książce rozpoczynamy swoją przygodę od dzieciństwa Anastasiego i powoli przechodzimy do czasów w których rozpoczynał grę w pierwszej profesjonalnej drużynie, obserwujemy jego pierwsze kroki jako komentatora i na końcu czytamy już o jego sukcesach trenerskich. Chociaż nie były to tylko sukcesy, Anastasi odnosił też porażki dzięki którym stawał się mądrzejszy i doskonalił swój warsztat trenerski.
Nie będę streszczała wam całej książki ponieważ jest w niej ogrom interesujących faktów do których warto sięgnąć samemu. Przyznam, że lektura jest niezmiernie ciekawa szczególnie końcówka kiedy czyta się o tym co przygnało Anastasiego do Polski i kiedy tu w 2011 roku objął pieczę nad reprezentacją siatkarzy, których sukcesy śledzimy z zapartym tchem.

Oprócz samej treści książkę ma idealną oprawę graficzną, każda strona wzbogacona jest pięknym zdjęciami z życia trenera. Autor w swojej książce głos oddał także ludziom którzy w pewnym momencie swojego życie mieli okazję pracować czy też obserwować Anastasiego. Dodatkowo znajduję się też wypowiedzi samego trenera dzięki czemu możemy z bliska dowiedzieć się o emocjach trenera w danych chwilach jego życia.


Zachęcam do przeczytania książki wszystkich fanów siatkówki ale także tych którzy nie znają przeszłości trenera Anastasiego a chcieli by tą wiedzę poszerzyć. Moja ocena: 6/6


Cytaty:

„Sport jest piękny, dzięki temu że nie możesz oszukiwać, aby zajść wysoko”


„Tylko zwycięstwami buduje się prawdziwy zespół"


4 komentarze:

 1. Też zaliczam się do miłośników siatkówki - to prawda, że jest nas znacznie mniej niż fanów piłki nożnej, ale i tak rośniemy w siłę :D Książkę czytałam i nie oceniłam jej najwyżej, bo momentami przeszkadzał mi trochę język, ale generalnie lektura przypadła mi do gustu, a pana Anastasiego polubiłam jeszcze bardziej i nawet udało mi się zobaczyć go na żywo na Targach Książki w Krakowie :)) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty też jesteś miłośniczką siatkówki ? No jest nas coraz więcej i oby było jak najwięcej :)

   Usuń
 2. interesująco :) Zawsze mnie ciekawiła sylwetka tego pana, a i siatkówkę lubię, może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wybrałam Cię do zabawy Christmas Tag:) Weź udział, jeżeli masz ochotę:)

  OdpowiedzUsuń