niedziela, 9 grudnia 2012

Trzy metry nad niebem- Federico Moccia
Tytuł: Trzy metry nad niebem
Autor:  Federico Moccia
Wydawnictwo: MUZA
Liczba stron: 424OPIS:
Szesnastoletnia Babi, dziewczyna, z tak zwanego dobrego domu, świetna uczennica i przykładna córka, na skutek pogmatwanego splotu przypadków, poznaje Stepa, agresywnego chuligana, którego życie składa się z ćwiczeń na siłowni, wyścigów na motorze i bezsensownych bijatyk. Mimo krańcowo różnych charakterów i sprzeciwu apodyktycznej matki Babi, zakochują się w sobie bez pamięci. Pod wpływem tej miłości, która oczywiście nie ma szans na przetrwanie, zmieniają się oboje. Babi otwiera się na świat, dojrzewa,
 a Step staje się bardziej refleksyjny, łagodniejszy. Babi jest jedyną osobą, której Step powierza swój mroczny sekret, który tłumaczy jego agresywne i destrukcyjne zachowania. Swobodnie poruszając się w świecie pojęć, które określają świat włoskiej młodzieży, Moccia opowiedział niezwykle wiarygodnie i płynnie uniwersalną historię o młodzieńczym buncie, bólu dorastania i problemach rodzinnych.                 Najczęściej najpierw czyta się książka, a następnie ogląda adaptację filmową. Ja zrobiłam na odwrót zobaczyłam film a później przeczytałam książkę. Nikomu nie polecam tego rozwiązania w wypadku tej książki.  Po obejrzeniu filmu książka niestety już mnie nie zachwyciła, piszę niestety dlatego, że dużo dobrego o tej powieści słyszałam i spodziewałam się czegoś niesamowitego, a spotkał mnie zawód. Ale może od początku…

                                     
                                     „Ty i ja... trzy metry nad niebem.”


Ona- szesnastoletnia grzeczna i spokojna dziewczyna, idealna poukładana córka.
On- agresywny, zbuntowany chuligan, nie przejmujący się nikim i niczym.


Różni ich niemal wszystko łączy niewiele do pewnego momentu który zmieni całe ich życie.
Ona jedzie do szkoły, właśnie powtarza łacinę z której musi być przygotowana na zajęcia.
On wybiera się na przejażdżkę motorem jak co dzień.
Jedno spotkanie zmienia wszystko. Jedno spojrzenie które zapamięta się do końca życia. Jedna sytuacja dwa uczucia.

Ona w tym momencie nie czuje nic więcej niż irytację. On jest nią zaintrygowany, fascynuję go jej spokój. Ona nie szuka kłopotów. On ma ich zbyt wiele.  Kłopoty ją znalazły. On jest jej kłopotem.
Wszystko ulega zmianie. Ona pragnie tego kłopotu bo to On. A On znaczy miłośćJęzyk autora jest przyjemny i sprawia że książkę czyta się szybko i nie można przerwać.  Lektura sprawia, że my sami przenosimy się w świat książki, żyjemy wydarzeniami z życia bohaterów. Powieść jest niezwykle wiarygodna i prawdziwa, realizm bije z każdej strony.

„Trzy metry nad niebem” jest to powieść która wzrusza, opowiada o trudnej miłości która oprócz szczęścia przynosi wiele bólu i cierpienia. Ta historia ukazuję problemy współczesnej młodzieży, ich pierwsze miłości i rozstania, bunt, kłopoty rodzinne.  Jest to słodko-gorzka historia pokazująca jak miłość może zmienić człowieka i postrzeganie świata.

Bohaterowie stworzeni przez autora są niezwykle barwni, zapadają w pamięć czytelnikowi nie tylko główne postaci czyli Babi i Step ale także Siciliano, Pollo, Pallina, Lucone, Schello, Maddalena, Paolo, i wiele wiele innych.

Tłem historii są niesamowite Włochy. Możemy sobie spróbować to wyobrazić i poczuć.  Piękne niebo nad nami, delikatny powiew wiatru, hałas na ulicach oraz w kawiarniach, zapach aromatycznej kawy unosi się w powietrzu mieszając się z zapachem najlepszej włoskiej pizzy. Zabawa, śmiech i miłość oraz Włochy czyli miejsce gdzie wolność jest wszędzie a wakacje mogą trwać bez końca.

Książkę polecam wszystkim bez wyjątku, historia która czytamy jest piękna i wzruszająca, pojawia się wiele momentów w których czytelnik śmieję się, ale tez nie zabraknie momentów wzruszenia.  Zakończenie jest niesamowite, a pisarz igra sobie z uczuciami i emocjami czytelników. Końcówka pozostawia niedosyt który sprawia, że każdy z chęcią sięgnie po kontynuację powieści i z chęcią spotka się ponownie z Babi i Stepem.  Wznieśmy się razem trzy metry nad niebem


Moja ocena: 4/6Cytaty:

„- Jestem szczęśliwa. Nigdy w całym moim życiu nie czułam się tak dobrze. A ty? - Ja? – przytula ją do siebie – ja czuję się znakomicie. - Tak, że mógłbyś palcem dotknąć nieba? - Nie, nie tak. - Jak to, nie tak? - O wiele wyżej. Co najmniej trzy metry nad niebem.”


„Strach to czasem brzydka rzecz. Nie pozwala ci doznawać najpiękniejszych chwil. Będzie Twoim przekleństwem, jeśli go nie pokonasz.”


„Mówi się, że kiedy umierasz, w jednej chwili widzisz najważniejsze momenty swojego życia.”


„Nagle dzieje się coś... Coś się uruchamia... i w tym momencie wiesz, że coś się zmieni... I w tym momencie zdajesz sobie sprawę, że wszystko zdarza się tylko raz... Następnie okazuje się, że to wszystko zdarza się tylko jeden raz, i że nigdy więcej nie poczujesz tego samego, że już nigdy nie będziesz trzy metry ponad niebem.”

9 komentarzy:

 1. Omomom... w sensie, że przeczytam na pewno, wszak książkę już kupiłam i leży na półeczce grzecznie ;D Mam nadzieję, że mi się spodoba - bardziej niż Tobie może nawet :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli przeczytasz ją przed zobaczeniem filmu to na pewno spodoba się Tobie bardziej niż mi:) Życzę miłej lektury :)

   Usuń
 2. Jestem zauroczona tą książką. I faktycznie, zakończenie niesamowite, wręcz nie można wytrzymać bez kolejnej części :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, koniecznie muszę zabrać się za kolejną część :)

   Usuń
 3. Świetna recenzja. Koniecznie muszę przeczytać tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaintrygowałaś mnie! Z chęcią się z nią zapoznam:)
  Ciekawa recenzja.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Oglądałam film i muszę powiedzieć,że nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia. Może w przypadku ksiązki będzie inaczej? Mam taką nadzieję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ksiażka est lepsza od filmu :D ale aktor mario casas jest boski :3

  OdpowiedzUsuń
 7. ja osobiście, ani filmu ani książki nie widziałam na oczy :)
  Ale coś mnie ciągnie do tej historii i chętnie ją przeczytam. :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń