niedziela, 2 grudnia 2012

Następna rzecz na liście- Jill Smolinski
Tytuł- Następna rzecz na liście
Autor- Jill Smolinski
Wydawnictwo- VIDEOGRAF II
Data wydania- 2009
Liczba stron-  312

OPIS:
Wzruszająca i miejscami zabawna komedia romantyczna, która wkrótce zostanie sfilmowana. Jej bohaterką jest June Parker, niezadowolona z pracy i życia osobistego mieszkanka Kalifornii. Pewnego dnia poznaje Marissę i postanawia odwieźć ją do domu. Jednak po drodze dochodzi do wypadku, w którym jej nowa znajoma ginie. June znajduje w portfelu dwudziestoczterolatki listę 20 rzeczy, które chciała zrobić przed 25. urodzinami. Dręczona wyrzutami sumienia, June postanawia zrealizować listę Marissy. Niektóre punkty są proste, ale część wydaje się prawie niewykonalna. Walcząc z początkami depresji, June podejmuje wyzwanie. Realizując kolejne zadania, stopniowo odmienia życie swoje i paru innych ludzi.
                         Czasami w naszym życiu zdarzają się wydarzenia które zmieniają całe nasze życie tak też dzieję się w życiu naszej głównej bohaterki June. Kobieta przez przypadek poznaje Marisse i proponuję jej podwiezienie do domu.  Tak zwykła sytuacje odmieniła losy obu kobiet.  Podczas jazy dochodzi do wypadku, Marissa umiera na miejsc. June nie umie poradzić sobie po tak traumatycznych wydarzeniach. June znajduje przypadkowo w portfelu dziewczyny listę 20 rzeczy, które ta zamierzała zrobić przed swoimi 25 urodzinami , aby zmienić swoje życie. Ta lista staje się celem życiowym June a dokładniej możliwość skreślenia wszystkich pozycji z listy.  Pozornie proste zadanie sprawia June nie małe kłopoty i komplikuje jej życie. Niektóre punkty na liście takie jak wyrzucenie wagi czy też zjedzenie lodów w publicznym miejscu nie sprawiają jej problemów, ale rzecz ma się inaczej jeżeli chodzi o randkę w ciemno, zmienienie komuś życia czy też okazanie wdzięczności swojemu bratu.


„Ostatnia rzecz na liście” jest to książka okazująca przemianę głównej bohaterki, ale też dająca nam nadzieję na to, że w naszym życiu coś może się zmienić tylko sami musimy tego chcieć i może najwyższy czas byśmy sami stworzyli własną listę 20 rzeczy do zrobienia. Opowieść czyta się naprawdę dobrze, jest pełna uroku, wrażliwości, a także humoru i wzruszeń.  Książka w lekki sposób porusza ważne tematy jakimi jest żałoba i okres po śmierci najbliższych nam osób, ale także jak poradzić sobie z własnym życiem kiedy stoimy na rozdrożu. Książka skłania do refleksji i pokazuje prawdziwe wartości jakim powinniśmy kierować się w życiu.  Język książki jest lekki i przyjemny o postać June nie da się nie lubić.  Jest to historia o życiu, śmierci, miłości, poszukiwaniu siebie oraz nadziei.


Książkę z pewnością polecam tym którzy w zimowy wieczór potrzebują chwili wytchnienia i odpoczynku,  zapewniam że ta pozycja nadaję się do tego idealnie, a w połączeniu z ciepłym kocem, fotelem i herbatą jest to zestaw idealny.


Moja ocena: 4/6

4 komentarze:

 1. Kiedyś bardzo się nią interesowałam, Twoja recenzja mi o niej przypomniała i jak tylko zobaczę ją w bibliotece, to na pewno wypożyczę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie optymistyczne książki, więc czemu nie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś wypożyczyłam ją w bibliotece i przyznam, że mi się podobała. ;)
  Pozdrawiam! ;D

  OdpowiedzUsuń