środa, 12 grudnia 2012

Poznam sympatycznego Boga- Eric Weiner


Tytuł: Poznam sympatycznego Boga
Autor: Eric Weiner
Wydawnictwo: Carta Blanca
Data wydania: 2012
Liczba stron: 320

OPIS:


Autor bestsellerowej „Geografii szczęścia” znów wyrusza w podróż i intryguje.

 Po nagłym pobycie w szpitalu Eric Weiner – modelowy „duchowy podglądacz”, agnostyk i doświadczony podróżnik – zaczyna zmagać się z niespodziewanym pytaniem zadanym mu przez jedną z pielęgniarek: „Czy odnalazłeś już swojego Boga?”. Nie mogąc go zapomnieć, w końcu rusza w daleką podróż w poszukiwaniu odpowiedzi.

 Autor zdaje sobie sprawę, że chociaż poznał wiele praktyk religijnych, nigdy nie próbował stosować ich w swoim życiu. Świadomy własnej śmiertelności i niepewny, jakie zasady ma wpoić swojej małej córeczce, postanawia nadrobić zaległości i przeprowadzić szerokie badania dostępnych na świecie religii – z nadzieją, że pozwoli mu to poznać boga bardziej osobiście.
                            Istnieją ludzie dla których życie to ciągłe poszukiwanie. Taki jest też autor książki „Poznam sympatycznego Boga”- Eric Weiner.  Pewnego dnia mężczyźnie zostaje zadane pytanie „Czy odnalazłeś już swojego Boga?” Nie „jakiegoś Boga” tylko „swojego Boga”. To wydarzenie zmienia życie mężczyzny. Postanawia on odnaleźć swoją religię i swojego Boga.  Eric Weiner wyrusza w podróż śladami wybranych przez siebie religii by odnaleźć tą jedną jedyną. Postanawia wypróbować osiem religii, każdej z nich przyjrzeć się z bliska by poznać je od środka i sprawdzić czy właśnie któraś z nich może stać się jego religią.  Jak dowiadujemy sią z książki proces selekcji i wybrania ośmiu religii nie był łatwy ponieważ na świecie istnieją tysiące religii a każdego dnia powstają nowe.

Autor książki wybrał następujące religie: sufizm, buddyzm, franciszkanizm, realianizm, taoizm, wicca, szamanizm i kabałę. Tak więc rozpoczęła się podróż autora i proces poszukiwania sympatycznego Boga.  Autor opisuję całą swoją wędrówkę w sposób nie pozbawiony humoru a czasami nawet sarkazmu. Poznajemy odczucia autora dotyczące każdej z religii , jego wątpliwości i przemyślenia które pojawiają się przy bliższym poznaniu konkretnych wierzeń.  Muszę przyznać, że książka jest dla mnie niezmiernie ciekawa, dzięki niej dowiadujemy się o istnieniu wielu religii które są dość egzotyczne, a ich obrzędy i rytuały są są zagadkowe i tajemnicze.  Od dawna interesuję się religiami świata  więc książka ta była dla mnie idealna, a czas spędzony podczas jej czytania stała się czystą przyjemnością.

Przyznam się że kiedy autor spotkał Realian czyli ludzi wierzących w to, że naszą cywilizację stworzyli kosmici, którzy niebawem do nas powrócą, ( już to wydawał mi się dziwne a jeżeli  dodać jeszcze to że obnażają się publicznie, przebierają się za płeć przeciwną i uprawiają seks publicznie jest to religia dość przerażająca) było to moment kiedy naprawdę czytelnik może się pośmiać.

Książka Erica Weinera porusza ważny temat jakim jest wiara, a co ważniejsze religia której będziemy prawdziwymi wyznawcami, pewnymi tego w co wierzymy.  Kim tak naprawdę jesteśmy? Co robimy z naszym życiem? Co stanie się z nami po śmierci? Tak ważne pytania, a czy my tak naprawdę zadaliśmy je sobie samym i uzyskaliśmy pewną odpowiedź chociaż na jedno z nich?

Książka napisana jest prostym bardzo luźnym językiem, czyta się ją szybko i z wielką przyjemnością pochłania informacje o kolejnych religiach które napisane są w bardzo przystępny sposób.  Suchą teorię znajdującą się w innych książkach dotyczących religii tutaj znajdujemy poparta przykładami i obrazowym przedstawieniem religii i związanych z nimi obrzędów.
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że ta książka jest świetna i podczas czytania bawiłam się świetnie,  a przy tym poszerzyłam swoją wiedzę o wiele nowych informacji które na pewno na długo zapadną mi w pamięć.  Polecam ją każdej osobie która szuka swojego Boga, a także tym którzy już go odnaleźli.
                 Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Carta blanca.


Moja ocena: 5/6


Cytaty:


„Myślenie jest dla mnie jak oddychanie, choć może bywa mniej produktywne.”

„O świcie wszystko wydaje się możliwe - rozczarowanie rzadko zjawia się przed południem.”

„Motto buddystów brzmi: "Jeśli długo udajesz, w końcu się takim stajesz". Zachowuj się jak oświecona istota, wizualizuj to sobie, a pewnego dnia naprawdę doznasz oświecenia.”

„Najlepiej być jak Księżyc w nowiu, bo jeśli jesteś jak Księżyc w pełni, spotka cię tylko cierpienie. Będzie cię ubywać. Jeżeli jednak zawsze będziesz jak Księżyc w nowiu, ciągle będziesz doświadczać rozwoju.”

4 komentarze:

  1. Temat Boga i wiary podejmowało już wiele w swoich książkach. Jestem ciekawa jak Weiner sobie z tym poradził. Bedę musiała w przyszłości sie z jego książką zapoznać. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. jednak odpuszczę, to chyba nie dla mnie tematyka :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten tytuł jest rozbijający :D

    OdpowiedzUsuń