piątek, 15 lipca 2016

Tamtego lata na Sycylii- Marlena de BlasiTytuł: Tamtego lata na Sycylii

Autor: Marlena de Blasi

Wydawnictwo: Muza

Liczba stron: 416


Marlena de Blasi zabiera nas w podróż na słoneczną, osnutą tajemnicami i przeszłością Sycylię. Autorka znana jest z tego, że w swoich książkach zachwyca, wpływa na wyobraźnie i pozwala przenieść się do wyjątkowych miejsc. „Tamtego lata na Sycylii” to jej kolejna powieść w której poznajemy nie samą wyspę, ale urokliwą osadę położoną na odludziu. Od razu można wyobrazić sobie maleńką wioskę otoczoną górami, pola na których pasą się owce i zapach ziół unoszący się w powietrzu.

W pensjonacie Toski zatrzymuje się pewne małżeństwo, kobieta jest dziennikarką pochodzącą z ameryki, a jej mąż to rodowity Włoch. Pensjonat zachwyca, ale jeszcze piękniejsze są otaczające go ogrody w których każdego dnia pracują trzydzieści cztery wdowy, które muszą poradzić sobie z wszystkimi codziennymi czynnościami takimi jak sprzątanie, gotowanie, czy też opiekowanie się ogrodem i zwierzętami. Sama Tosca zaczyna  rozmawiać z dziennikarką i kończy opowiadając jej swoją tajemniczą historię. Kobieta była wychowanką księcia Leo d’Anjou, i wszystko co posiada odziedziczyła właśnie po nim. Kiedy była małą dziewczynką, miała zaledwie dziewięć lat została wydelegowana do służby u księcia. Była tam dobrze traktowana, wychowywała się z córkami księcia, dzięki czemu mogła uczyć się i kształcić. Z biegiem czasu Tosca zaczęła zakochiwać się i zrozumiała, że kocha księcia, jednak ich miłość nie mogła mieć miejsca, dzieliło ich zbyt wiele.

„Tamtego lata na Sycylii” to historia pełna ciepła i miłości. Może jest odrobinę bajkowa, czasami nierealna, ale fascynuje i budzi sympatię. Cała powieść podzielona jest na cztery części i stopniowo mamy okazje poznać losy głównej bohaterki od początku do samego końca. Ta powieść wręcz pachnie Sycylią, tamtymi urokliwymi zakątkami i bogatą roślinnością, potrawami, które zachwycają podniebienie, widokami, które mogą skraść serce. Książka może i jest przewidywalna, ale też przepełniona czystym dobrem, miłością i nadzieją na spełnianie swoich marzeń nawet tych najbardziej nierealnych.


Polecam wszystkim spragnionym prawdziwej, romantycznej opowieści osadzonej w przepięknej, tajemniczej scenerii Sycylii. Na upalne, letnie dni, powieść idealna. 

2 komentarze:

  1. W sam raz na lato, chętnie przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Klimat typowo wakacyjny, więc gorąco polecam:)

    OdpowiedzUsuń