środa, 7 września 2016

Miłosna kareta Anny J.- Janina LesiakTytuł: Miłosna kareta Anny J.

Autor: Janina Lesiak

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Liczba stron: 224

Anna Jagiellonka w swoim życiu posiadała wiele ról, była córką znanej wszystkim królowej Bony oraz Zygmunta Starego. Siostrą księżnej Zofii, królowej Węgier Izabeli, królowej Szwecji Katarzyny oraz Augusta. Była też żoną Stefana Batorego oraz królową Polski.

Pani Janina Lesiak w swojej najnowszej książce „Miłosna kareta Anny J.” prezentuje piękną historie losów Anny Jagiellonki. Autorka w niezwykle subtelny i wyważony sposób przedstawia dzieje jednej z najmniej znanych kobiet na polskim tronie.


Anna była ostatnią władającą z dynastii Jagiellonów. Niestety na kartach historii nie zapisała się pozytywnie. Została zapamiętana jako złośliwa, zachowawcza, zdystansowana, wiecznie niezadowolona, uległa. Wielu mówiło, że królowa zachowywała się dziecinnie, nie tak jak przystało na dorosłą kobietę. Była pełna sprzeczności, pełna siły i energii, lecz zarazem wiecznie przygnębiona, nie potrafiąca samodzielnie podjąć decyzji. Mówiono, że nie należała do najpiękniejszych i najbardziej urodziwych, żyła w cieniu swojej sławnej matki, która nie dawała jej miłości. Anna kochała swojego brata, on jednak traktował ją lekceważąco, tak jak większość rodziny.  Kochała sztukę, mówiła w wielu językach, uwielbiała czytać, interesowała się ogrodnictwem. Jej religijność szokowała, posiadała wiedzę taką jak biskupi.

Nieoczekiwania Anna jako jedyna z rodu miała prawo do tronu, jednak była zupełnie nieprzystosowana do roli królowej i nikt z otoczenia nie traktował jej poważnie z należytym szacunkiem. Była nieśmiała, zamknięta w sobie i nagle stanęła w centrum dworskiego życia. Rozpoczęły się poszukiwania odpowiedniego mężczyzny, który mógłby zostać jej mężem. Kandydaci stawiali się i odchodzili, wybrany został Stefan Batory. Życie prywatne Anny nie należało do szczęśliwych. Królowa chciała być kochana, jednak to nie było jej dane, żaden z mężczyzn którego darzyła uczuciem nie odwzajemniał jej sympatii. Nie spełniła się jako żona, szczęście odnalazła dopiero dzięki Zygmuntowi III Wazie, który był jej siostrzeńcem, a którego kochała jak syna.

Janina Lesiak opowiedziała nam historię Anny, królowej poszukującej akceptacji i miłości, kobiety poniżonej przez królewski świat, odrzuconej, wyśmiewanej z powodu swojego wyglądu. To przygnębiająca opowieść o osobie, która chciała zaznać miłości choć na chwilę, przez moment, jednak to nie było jej dane. Serce drżało z bólu, gdy czytało się o tęsknotach Anny, o jej marzeniach, pragnieniach. Była królową, a chciała czegoś tak zwyczajnego. Autorka przedstawia nam obraz królowej boleśnie ludzki i prawdziwy, brak tutaj sztucznego patosu, Anna to kobieta z krwi i kości, posiadająca serce gotowe obdarzyć miłością wielu, jednak nikt nie potrzebował jej uczuć.


„Miłosna katera Anny J.” to powieść która przybliży nam życie Anny Jagiellonki. Polecam tym, którzy pasjonują się historią i dziejami Polski.
1 komentarz: