czwartek, 15 września 2016

Okrutna miłość- Reyes Monforte


Tytuł: Okrutna miłość

Autor: Reyes Monforte

Wydawnictwo: WAM

Liczba stron: 428„Okrutna miłość” to powieść hiszpańskiej pisarki Reyes Monforte. Autorka po raz kolejny w swojej książce opiera się na faktach i przedstawia swoim czytelnikom dramatyczną historię, która rozgrywa się pomiędzy osobami z różnych kultur. Jednak tym razem pani Monforte zdecydowała się na opisanie Stanów Zjednoczonych i systemu prawnego w tym kraju.


W okrutnej miłości, poznajemy Maríe José, hiszpańską prawniczkę, która postanawia wywieźć swoją córkę  z dala od niebezpiecznego i nieobliczalnego ojca dziecka. Obie uciekają do Walencji z której pochodzi kobieta. Jednak gdy wraca do Nowego Jorku, zostaje oskarżona, zrzut jaki jej postawiono to uprowadzenie dziecka. María zostaje skazane na karę wiezienia, mogłaby opuścić więzienie i powrócić do własnego kraju, jednak to wiązałoby się z koniecznością oddania córki pod pieczę ojca. Dlatego też kobieta odrzuca tę możliwość i pozostaje w więzieniu w USA. I od tego miejsca cała historia skupia się na systemie prawnym w Stanach, czytelnik poznaje świat w którym rządzą pieniądze, korupcja, znajomości i wszechobecne oszustwo i układy. María poddawana jest nieustannemu znęcaniu się, pastwią się nad nią wszyscy i nawet w więzieniu nie jest jej dany spokój, przeciwnie to tam rozpoczyna się prawdziwe piekło, a przemoc psychiczna i fizyczna stają się chlebem powszednim.

Trudno uwierzyć, że taka historia wydarzyła się naprawdę, ba ona dzieję się przez cały czas, ponieważ María została skazana na dwanaście lat więzienia w sytuacji w której nie popełniła żadnego zakazanego czynu. Kobieta stała się ofiarą nieustępliwego systemu, ludzi którzy nie potrafili spojrzeć na przepisy prawa inaczej.


Książka zdecydowanie jest przytłaczająca i trudna w odbiorze, zapewne nie każdy byłby wstanie dotrwać do jej końca. Autorka przedstawia losy pokrzywdzonej kobiety w formie reportażu, powoli poznajemy główną bohaterkę, jej życie, dokonywane wyboru, które doprowadziły ją do tak krytycznej sytuacji. Powieść jest jednym wielkim znakiem ostrzegawczym, pokazuje wyraźnie, jak czasami nie robiąc zupełnie nic złego, możemy skazać się na niewyobrażalny ból i cierpienie. Dodatkowo warto skupić się na tym, jak poznała się owa para, wszystko rozpoczęło się od Internetu i do zbyt wielkiej ufności kobiety, która zlekceważyła ostrzeżenia i własne przeczucia i oddała się uczuciu, które ją owładnęło. Każda decyzja, która była podejmowana przez główną bohaterkę wydawała się coraz gorsza, znajomość z zupełnie obcym mężczyzną, romans, szybko ślub, dziecko i prawda na temat ukochanego, która wyszła na jaw zbyt późno.


„Okrutna miłość” w dosadny sposób pokazuje, jak bolesne i niebezpieczne może być zderzenie obcych kultur. Warto przeczytać tę powieść, by jeszcze mocniej uświadomić sobie, że w obecnych czasach do wszystkiego i wszystkich warto podchodzić ze stosowną rozwagą, ponieważ naiwność i ufność, mogą doprowadzić do tragedii.
4 komentarze:

 1. Ja należę do osób, że nie lubię przytłaczających książek - wolę coś relaksującego - więc raczej się nie skusze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta książka przytłacza i to bardzo, więc pewnie to nie jest lektura dla ciebie:)

   Usuń
 2. Cała historia brzmi ciekawie, choć dość mocno przerażająco. Zresztą po takie książki czasem warto sięgać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę polecam, lektura robi wrażenie i troszkę otwiera oczy:)

   Usuń