czwartek, 29 września 2016

Ukryta róża- Reyes MonforteTytuł: Ukryta róża

Autor: Reyes Monforte

Wydawnictwo: WAM

Liczba stron: 504


„Ukryta róża” to powieść autorstwa hiszpańskiej reporterki Reyes Monforte. To moje drugie spotkanie z jej twórczością i po raz kolejny lektura wzbudziła we mnie całą lawinę emocji, a sama historia poruszyła moje serce.


Wojna domowa, Jugosławia rozpadła się, co doprowadziło do zbrojnego konfliktu pomiędzy nacjonalistami z Serbii i muzułmanami z Bośni. Kraj podzielił się i przyjaciele nagle stali się wrogami. Paramilitarna grupa „Białe Orły” z  przywódcą Serbów Saszą Lundoviciem dopuszcza się najgorszego i pozwala sobie na wszystko, gwałty, zbrodnie, tortury. Zehera ma osiemnaście lat i tak jak wielu innych muzułmanów została zabrana ze swojego domu i stała się niewolnicą Saszy. Dreszcze przechodzą na samą myśl o tym co ta biedna dziewczyna musiała przeżyć, doświadczyła najgorszego. Dzięki pomocy miała okazję uciec i udać się do Hiszpanii, by rozpocząć zupełnie nowe, bezpieczne i spokojne życie wraz ze swoim narzeczonym Aleksandrem. Jednak bolesna przeszłość dawała o sobie znać, a wspomnienia pojawiały się w najmniej oczekiwanych momentach.

Powieść podzielona jest na cztery części. Na początku czytelnik ma okazję poznać codzienne życie w ogarniętym wojną kraju. Ta część budziła całą masę emocji, złość, smutek, przerażenie, nie sposób było czytać bez wzruszenia o brutalności, bólu jaki doświadczyli zwyczajni mieszkańcy Wiszegradu. Duga część dotyczy nowego życia Zahery w Hiszpanii, a dokładniej maleńkim miasteczku Villa de Alba. Tutaj dokładnie przedstawiony jest obraz kobiety, która przeżyła piekło, ale nawet w zupełnie nowym miejscu nie jest wstanie uwolnić się od przerażającej przeszłości.  W kolejnej części Zahera zmaga się ze swoją przeszłością, z wspomnieniami, z ludźmi którzy utrudniają jej zapomnienie. Nawet najbliżsi nie są dla niej wsparciem. Czwarta część pokazuje, że gdy tylko dziewczyna odnalazła spokój i ukojenie, to zaraz zostaje jej odebrane, a jej życie to jedna wielka walka.


Całość nie jest łatwa w odbiorze ze względu na opisane wydarzenia. Historia Zahery to opowieść o bólu, cierpieniu, zmaganiu się z życiem i losem. Czytając trudno było uwierzyć, że coś takiego mogło zdarzyć się naprawdę, że człowiek może sprawić tyle bólu drugiemu człowiekowi. Obok tej historii nie można przejść obojętnie, po prostu się nie da, a dla wrażliwszych osób powieść będzie bardzo drastyczna i poruszająca. Powieść również zaskakuję, kiedy wydawało się nam, że wiemy już jak potoczą się losy Zahery, autorka sprawiała, że wszystkie nasze przypuszczenia okazywały się błędne.„Ukryta róża” to powieść, którą warto przeczytać, warto poznać historię kraju rozdzielonego przez wojnę domową. Serdecznie polecam.  
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz