piątek, 2 września 2016

Wiara i tron. Święty Wojciech i początki Polski- Dominik W. Rettinger


Tytuł: Wiara i tron. Święty Wojciech i początki Polski

Autor: Dominik W. Rettinger

Wydawnictwo: WAM

Liczba stron: 464 Święty Wojciech o którym słyszał na pewno każdy polak, to pierwszy męczennik na ziemiach Polskich, a cała historia rozpoczyna się w średniowieczu, kiedy brat Adalbert odbywa wizytę do Papieża, wierząc głęboko, że Ojciec Święty wyrazi zgodę i pozwoli mu na pozostanie w zakonie Benedyktynów. Wojciech nie pasuje do świata, który go otacza, nie zachowuję się tak, jak inni dostojnicy kościelni, sprzeciwia się bogactwu, pożądaniu władzy i wszechobecnej chciwości, która pojawia się na wszystkich dworach. Odmienne zachowanie Wojciecha sprawia, że ma on wielu wrogów, czując że jest inny niż wszyscy dookoła, postawia zaszyć się w klasztorze, gdzie może być sobą i skupić się na modlitwie. Wszelkie próby nawracania, które podejmował nie powiodły się, jednak spokój nie jest mu dany. Wojciech po raz kolejny zostaje zmuszony do podjęcia się nawracania Czechów. Idąc powoli w wyznaczonym kierunku, modli się, pomaga i odwiedza święte groby, w między czasie poznaje księdza Benedykta, która zaczyna mu towarzyszyć. Ów ksiądz nie jest jednak byle kim, a posłańcem Bolesława Chrobrego, który ponad wszystko pragnie zostać królem.

Wojciech i Benedykt rozpoczynają swoją podróż, jednak nie jest im łatwo, ponieważ różnią się od siebie tak, jak jest to tylko możliwe. Wojciech w czasie wędrówki kontempluję, zastanawia się nad otaczającym światem, modli się do Boga. Jednak cały spokój zmienia się w jednej chwili, kiedy brat Wojciecha o imieniu Radzim, mówi mu co stało się z ich bratem Sobiesławem, który odmówił płacenia daniny Bolesławowi. W nocy Wojciech dostaje objawienia, które odmienia całe jego losy, ludzie ciągną do niego, a on naucza ich i nawraca. Postanawia wybudować klasztor na ziemiach, gdzie włada Bolesław Chrobry, lecz i tym razem zostaje wysłany do dalekich Prus, by nawracać pogan.

„Wiara i tron” to książka, która wciąga, wywołuje  szereg emocji i zachwyca. Od pierwszych stron, powieść pochłania czytelnika i  wciąga w swój średniowieczny świat, pełen intryg i kłamstw. Autor piszę w prosty, ale wyjątkowy sposób, idealnie kreując swoich bohaterów, dzięki czemu żadna z postaci nie wydaje się taka sama czy też nużąca. Nie sposób nie polubić Wojciecha, który  swoim prostym życiem i niezwykłą dobrocią zjednał sobie ludzi. Jego chęć nawracania, pomagania i szerzenia prawdy, chwyta za serce i wzrusza. Dodatkowo średniowieczne miasta, rodzące się chrześcijaństwo, odchodzące w zapomnienie dawne słowiańskie wierzenia, sprawiają, że atmosfera powieści jest magiczna. A trzeba pamiętać, że przecież to nie tylko fantazja autora, bo przecież Wojciech żył, modlił się, nawracał i został zamordowany. To wszystko zdarzyło się naprawdę.

Powieść porusza serce, wprawia w zadumę i budzi do refleksji na temat dawnej wiary, ludzi którzy walczyli o szerzenie dobra. Niesamowita, naładowana duchowością i emocjami powieść.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz