wtorek, 20 grudnia 2016

Córeczka tatusia- Cathy Glass
Tytuł: Córeczka tatusia

Autor: Cathy Glass

Wydawnictwo: Muza

Liczba stron: 352


Cathy Glass to brytyjska pisarka pisząca swoje książki pod pseudonimem. Jej twórczość to poruszające, przerażająca psychologiczne powieść dotyczące dzieci i ich tragicznych życiowych historii. Co ważne, autorka nie zmyśla przedstawionych opowieści, sama od lat jest rodziną zastępczą, więc doskonale zna wzruszające i porażające historie dzieci i nastolatków.

„Córeczka tatusia” to kolejna książka autorstwa Cathy Glass, którą miałam okazję przeczytać. Kiedy tylko sięgnęła po tą powieść zdawałam sobie sprawę, że nie będzie to przyjemna opowiastka ani lekka historia, jednak mimo właściwego nastawienia i przygotowania się na smutną i przerażającą opowieść, poczułam się zaskoczona. Dodatkowo uderzył we mnie fakt, że przecież to zdarzyło się naprawdę, co gorsza może zdarzyć się jeszcze nie raz.

Cathy wraz ze swoim mężem prowadzi rodzinę zastępczą.  Tym razem do ich domu przywieziona zostaje siedmioletnia dziewczynka Beth, której ojciec wylądował w szpitalu psychiatrycznym, twierdząc, że cierpi na depresję. Po pojawieniu się Beth, okazuje się, że dziewczynka bardzo kocha swojego ojca i jest do niego mocno przywiązana. Potrafi mówić o nim godzinami i nie umie poradzić sobie z tęsknotą za nim. Cathy zaczyna się wydawać, że więź, która ich łączy jest zbyt mocna, a sama relacja niewłaściwa. Gdy Cathy rozmawia na ten temat z osobami pracującymi w opiece społecznej, rozpoczyna coś bardzo niebezpiecznego, a kolejne zdarzenia tylko potwierdzają jej przypuszczenia.

Cała akcja powieści skupia się na siedmioletniej Beth i tym jak bardzo jej pojawienie się zmienia życie Cathy i całej jej rodziny. Z czasem dowiadujemy się coraz więcej na temat relacji dziewczynki i jej ojca Dereka. I to co odkrywamy zaczyna niepokoić nas tak mocno, jak samą Cathy. Wydaje nam się niewyobrażalne, by dziecko mogło być przywiązane do rodzica aż tak mocno, Beth spała ze swoim ojcem w jednym łóżku, wolny czas spędzała tylko z nim, dziewczynka nie wyjeżdżała nawet na szkolne wycieczki. Ona była księżniczką, a Derek jej księciem. Chorobliwa zazdrość o inne kobiety nie powinna towarzyszyć siedmiolatce, a jednak tak było w przypadku Beth. Dziwne zachowanie dziewczynki stawało się coraz bardziej widoczne, jej agresja, zmiany nastroju, trudności z zasypianiem. Stosunek do mężczyzn również zaniepokoił Cathy, szczególnie zachowanie Beth w stosunku do ojca.

Książka wywołuje cały szereg emocji, które mieszają się ze sobą i są trudne do rozpoznania. Sama historia wciąga, a wydarzenia, które są opisywane przez autorkę intrygują. Czytelnik chce dowiedzieć się, co tak naprawdę dzieje się z Beth, jaka jest jej relacja z ojcem, czy między nimi wydarzyło się coś niewłaściwego. Podejrzenia nasuwają się podczas czytania, ale nie jest łatwo odkryć, jaka jest prawda i co ukrywa ta mała dziewczynka. Podczas zagłębiania się w lekturę złość mieszała się z żalem i smutkiem. Nie sposób być obojętnym wobec krzywdy dziecka i okrucieństwa dorosłych ludzi.  

Córeczka tatusia to poruszająca, emocjonalna, pełna bólu opowieść o rodzicielstwie, dzieciństwie, poszukiwaniu miłości i samotności.  Polecam tę książkę, która wzruszy i da do myślenia każdemu kto po nią sięgnie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz