poniedziałek, 19 grudnia 2016

Monsun przychodzi dwa razy. Podróż szlakiem pieprzu przez Keralę, Oman i Zanzibar- Anna JanowskaTytuł: Monsun przychodzi dwa razy. Podróż szlakiem pieprzu przez Keralę, Oman i Zanzibar

Autor: Anna Janowska

Wydawnictwo: Muza

Liczba stron: 400

"Monsun przychodzi dwa razy. Podróż szlakiem pieprzu przez Keralę, Zanzibar i Oman" jest to reportaż autorstwa Anny Janowskiej,  podróżniczki i dziennikarki, która wybrała się w podróż do dalekich krain tam gdzie rośnie pieprz.


Autorka prowadzi nas po tajemniczych i egzotycznych miejscach, a nam jako czytelnikom wydaje się, że widzimy te niesamowite i soczyste barwy, czujemy te aromatyczne zapachy, i słyszymy dźwięki z tamtych stron. Dawno nie spotkałam się z książką, która poruszyłaby moje zmysły tak bardzo. Zwyczajny pieprz, którego używamy każdego dnia w kuchni nagle dzięki Annie Janowskiej stał się czymś zupełnie niezwykłym.


Razem z autorką poruszamy się po szlaku, który prowadzi nas do Omanu, gdzie można było odnaleźć najlepszych żeglarzy, następnie odkrywamy Zanzibar z niezwykłym aromatem goździków, by ostatecznie znaleźć się w Kerali, w miejscu z którego pochodzi pieprz. Dlaczego w tytule książki znajduje się słowo monsun, ano dlatego, że właśnie dzięki tym wiatrom żeglarze mogli śmiało pływać po Oceanie Indyjskim. Poznajemy plantacje, porty i handel. Pieprz staje się najważniejszym elementem całego reportażu, ale w tych  historiach nie brak również ludzi, dzięki którym przepływ towarów był możliwy i tak intrygujący.


Autorka przedstawia historię i fakty w bardzo ciekawy i zachęcający sposób, nie pomija żadnych istotnych informacji, ale również nie męczy czytelnika zbędnymi opisami. Czytelnik jest pochłonięty opowieścią w całości. Książką składa się z piętnastu reportaży, każdy opisuje coś innego, inne miejsce, innych ludzi, inną historię. Dodatkowo książka ozdobiona jest wyjątkowymi i przepięknymi fotografiami, dzięki którym jeszcze bardziej można poczuć klimat i atmosferę tamtych miejsc.


„Monsun przychodzi dwa razy” to dobrze napisany zbiór historii, które pokazują nam egotyczne miejsca i  ludzi, którzy mimo wielu różnić są przecież tacy sami jak my.  Historia dotycząca przypraw stała się opowieścią o ludzkich losach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz