niedziela, 19 czerwca 2016

Japoński kochanek- Isabel Allende

Tytuł: Japoński kochanek

Autor: Isabel Allende

Wydawnictwo: Muza

Data wydania: 18 maja 2016

Liczba stron: 320

Lark House, Dom Skowronka to dom starców w którym zamieszkują osoby, które samodzielnie postanowiły spędzić lata swojej starości w takim miejscu wraz z innymi mieszkańcami. To właśnie tam pomieszkują bohaterowie książki „Japoński kochanek” autorstwa Isabel Allende.


Alma Belasco to starsza, elegancka pani, która chce swój ostatni etap życia spędzić w Lark Hause. W tym specyficznym miejscu poznaje Irinę, młodą kobietę, która tam pracuje. Młoda pracownica doświadczona ciężko przez życie, zostaje zatrudniona jako asystentka Almy. Seth jest wnukiem majętnej Almy i kiedy zauważa jej asystentkę, postanawia, że zrobi wszystko, byleby tylko dziewczyna zwróciła na niego uwagę. Łączy ich historia życia Almy, jej miłości, którą stał się Ichimea Fukuda. Tych dwoje żyło w czasach, gdy miłość taka, jak ich była zakazane, dzieliło ich wszystko, jednak oni postanowili zawalczyć o swoje uczucie. Alma miała jednak męża Nathaniela, który również żył ukrywając tajemnice, które wyjawił dopiero na łożu śmierci. Życie tej dwójki było specyficzne, żeby nie określić go mianem dziwnego. Nie żyli według zasad określonych z góry, za nic mieli wymogi społeczne, jednak wspierali się i byli dla siebie wszystkim co potrzebne było w życiu.

Irina poznała historię rodziny Almy, poplątane losy wielu ludzi, którzy musieli utrzymywać swoje sekrety do samego końca. Jednak dziewczyna również nie wiedzie beztroskiego życia, a poznanie Almy sprawia, że otwiera się i wyjawia swoje tajemnice.


Powieść autorstwa Isabel Allende to niezwykle ciepła historia o wielu obliczach miłości, o małżeństwach, sekretach i zaufaniu.  Podczas czytania śledzimy opowiedziane historie, poznajemy losy naszych bohaterów i zaczynamy rozumieć ich postępowanie.  „Japoński kochanek” to opowieść pełna bólu i tęsknoty, mówiąca o trudach dawnego życia, zderzenia kultur czy ukrywanych uczuć. Książka wzrusza, całość przedstawiona jest w subtelny, delikatny sposób, a miłość której nie brakuje w tej historii zachwyca swoją prawdziwością.

Książka zmusza nas do myślenia o przeszłości swojej i naszych bliskich, do zastanowienia się na tajemnicami i sekretami, które sami nosimy i skrzętnie skrywamy. To opowieść o starości, o śmierci i życiu, o przemijaniu przed którym nie ucieknie nikt z nas. Autorka w ciekawy sposób przedstawiła nam miłość z zupełnie innej perspektywy, czytając nie ma się ochoty potępiać czy oceniać, wręcz przeciwnie zaczyna się rozumieć konkretne kroki bohaterów. To nie jest szczęśliwa historia, ma w sobie dużo bólu, ale też nadziei, która rozświetla nawet najgorsze momenty.„Japoński kochanek” to wyjątkowa, wzruszająca powieść, która zachwyci każdego wymagającego czytelnika o otwartym umyśle. Czytanie tej książki to prawdziwa uczta dla ducha. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz