czwartek, 16 czerwca 2016

Kraków niezłomnych 1946- Paweł Słomiak

Tytuł: Kraków niezłomnych 1946

Autor: Paweł Słomiak

Wydawnictwo: Novae Res

Data wydania: 2016

Liczba stron: 248

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po wojnie w kraju zaczął panować nowy porządek i władza za cel przyjęła sobie zwalczenie bandytów, właśnie taki mianem byli określanie Żołnierze Wyklęci, którzy nie złożyli broni.

Książka opowiada historie właśnie tych żołnierzy, którzy w czasie wojny przelewali swą krew, ginęli, poświęcali życie by w szeregach Armii Krajowej walczyć o niepodległość naszego kraju. Nie mieli pojęcia, że wojna toczyła się również za zamkniętymi drzwiami gabinetów, że to tam podejmowane były najważniejsze decyzje i tak naprawdę to co działo się nie miało większego znaczenia, ponieważ pewne decyzje zostały już podjęte, a komuniści przejmą władze w państwie.

Po zakończeniu wojny, Żołnierze Wyklęci nadal walczyli, jednak musieli zejść do podziemia, ponieważ nowa władza chciała ich wyeliminować i skutecznie wymazała ich z kart historii. Obecnie temat Żołnierzy Wyklętych budzi wiele dyskusji, nadal jest tematem emocjonalnym. Powoli zmienia się do tych niezłomnych bohaterów, pojawia się coraz więcej publikacji opisujących ich losy i stoczone walki. Jednak nadal temat budzi kontrowersje, a część osób nazywa niezłomnych, bandytami.

Autor przedstawia losy wielu żołnierzy, którzy nie pogodzili się z nowymi porządkami, tym razem mamy okazję poznać wyklętych z krakowskiego oddziału, który 1 946 roku rozbił więzienie św. Michała. Fabuła skupia się właśnie na tej akcji, mamy też okazje poznać Kraków, jako miejsce w którym skupiała się polskość. Widzimy miasto tuż po wojnie, zniszczone, zmagające się z trudami nowego życia. Zaskakujące są opisy poszczególnych sytuacji i miejsc, widać, że autor podszedł do swojej pracy rzetelnie. Warto też wspomnieć, że wydarzenia opisywane w książce „Kraków niezłomnych 1946” autorstwa Pawła Słomiaka, są autentyczne i zdarzyły się naprawdę.

Bardzo  spodobał mi się sposób przedstawienia żołnierzy, oczywiście nikt nie umniejsza im bohaterstwa, jednak autor przedstawił ich jako zwyczajnych ludzi, którzy zmagają się z wątpliwościami, problemami dnia codziennego, dylematami. Nie byli idealni, byli tacy jak my, pełni pasji, czasami pozwalający sobie działać impulsywnie i bez namysłu.Książka jest ważną pozycją, po którą pewni sięgną osoby zainteresowane historią Polski oraz samymi Wyklętymi.  Autor swoją dokładnością opisów, pozwolił nam przenieść się do tamtych czasów i poznać bliżej losy Żołnierzy zepchniętych do podziemia. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz