piątek, 17 czerwca 2016

Weź mnie za rękę- Tove Alsterdal

Tytuł: Weź mnie za rękę

Autor: Tove Alsterdal

Wydawnictwo:  Muza

Data wydania:11 maja 2016

Liczba stron: 560

Tove Alsterdal to szwedzka autorka, której trzy powieści zostały wydane w Polsce. „Weź mnie za rękę” to moje drugie spotkanie z twórczością tej Pani. Najlepszą reklamą tego kryminału, może być nagroda najlepszej szwedzkiej powieści kryminalnej roku 2014. Już drugi raz jestem zachwycona twórczością Alsterdal, intrygująca tematyka, ciekawa fabuła, tajemnice do odkrycia oraz bogate tło psychologiczne. Kryminał ma wszystko, co zachwyci wymagającego czytelnika, lektura wciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć.


Charlie Eriksson jest młodą kobietą, pozornie posiada wszystko jednak nieoczekiwanie ginie, a wszystkie poszlaki wskazują jasno na samobójstwo. Jednak pojawiają się pewne zeznania, które poddają w wątpliwość całe dochodzenie i profil psychologiczny Charlie. Pewien bezdomny mężczyzna, jest pewien, że widział kobietę, wychodzącą w nocy z klubu w towarzystwie mężczyzny, który nie budził zaufania. Policja nie ufa słowom mężczyzny, bezdomny nie jest osobą godną ich uwagi, więc szybko wyrzucają jego słowa z głowy.


Siostra zmarłej kobiety, musi zorganizować wszystko po śmierci Charlie, na jej barki spada między innymi uporządkowanie jej prywatnych rzeczy. Siostry nie były ze sobą blisko, przeciwnie nawet ze sobą nie rozmawiały. Mimo kiepskich relacji, Helen chcę odkryć, co było przyczyną śmierci jej siostry, dlaczego postanowiła odebrać sobie życie. Prywatne śledztwo Helen doprowadzi ją do Argentyny oraz odkryje wstydliwe sekrety jej całej rodziny. Matka obu kobiet, zostawiła je, kiedy były małymi dziewczynkami. Wyjechała w latach siedemdziesiątych do Argentyny, a tam ślad po niej zaginął, jedyne znaki mówią, że kobieta mogła zostać jedną z ofiar krwawych walk.


Akcja tej powieści kryminalnej utrzymana jest we współczesnych czasach, jednak czasami fabuła przenosi się do roku 1978. Autorka w bardzo ciekawy sposób opisała walki rozgrywające się na terenie Argentyny. To wszystko działo się naprawdę, w nie tak odległej przeszłości, jednak mam wrażenie, że wszystko to zostało już zapomniane. Ten dramat mający miejsce w Argentynie przeraża i jest bardzo ważną częścią powieści.


Śledztwo Helen przez cały czas sprowadza się właśnie do Argentyny, aby odkryć przyczynę śmierci swojej siostry musi odkryć tajemnice matki, a przy okazji wyciągnąć na światło dziennie brudy całej swojej rodziny.


Powieść Alsterdal prowadzi czytelnika poprzez wydarzenia, ale też przez tajemnice ludzkiej psychiki, poszukiwanie odpowiedzi prowadzi główną bohaterkę przez emocjonalną, trudną i bolesną podróż.

„Weź mnie za rękę”, to świetnie napisany kryminał, który napisany jest na wysokim poziomie. Wątek kryminalny zaskakuję nieoczekiwanymi zwrotami akcji, utrzymując czytelnika w ciągłym napięciu. Wątek historycznych wydarzeń ciekawie łączy i splata teraźniejszość z przeszłością. Bardzo mocnym elementem powieści jest wątek psychologiczny oraz dobrze stworzone kreacje bohaterów. Tove Alsterdal stworzyła kryminał, który nie skupia się tylko na tajemniczej śmierci jednej z kobiet, lecz opowiada o historii rodzinnej, tajemnicach z przeszłości i podjętych wcześniej decyzjach, których konsekwencje pojawiają się wiele lat później

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz