środa, 9 czerwca 2021

Daleko, coraz bliżej - Alex Schulman

 


Tytuł: Daleko, coraz bliżej


Autor: Alex Schulman


Wydawnictwo: Muza


Liczba stron: 320

 


„Daleko coraz bliżej” autorstwa Alexa Schulmana to przykład doskonałej skandynawskiej literatury na najwyższym poziomie. Książki skandynawskich autorów przyzwyczaiły nas do specyficznego, ciężkiego klimatu, który pojawia się już od pierwszych stron, a napięcie potęguje się z każdym kolejnym przeczytanym zdaniem. Na rynku wydawniczym co jakiś czas pojawia się twórczość nowego autora, który tak jak jego poprzednicy coś prostego, ale opowiadającego o ludziach takich jakimi są naprawdę, bez ubarwiania i zbędnego fałszu.

Benjamin, Pierre i Nils to bracia, który po latach są zmuszeni do powrotu do miejsca w którym spędzali swoje dzieciństwo. Okazja nie jest zbyt radosna, bracia muszą rozsypać tam prochy swojej zmarłej matki. Takie miała życzenie, więc wypada to uszanować. Niestety miejsce nie kojarzy się dobrze, jest z nim związanych wiele wspomnień, nie tylko tych radosnych, przeciwnie zdecydowanie więcej jest tych smutnych, pełnych bólu i żalu. Mężczyźni wspominają, zatracają się w przeszłości i próbują zmierzyć się z wydarzeniami, które wpłynęły na ich całe życie.

„Daleko, coraz bliżej” to historia w której od początku czuje się zbyt wiele emocji, czytelnik podczas czytania czeka tylko na moment, gdy te wszystkie kumulowane uczucia bohaterów po prostu wybuchną. Autor stworzył niesamowity klimat, a nastrój powieści sprawia, że dreszcz niepokoju towarzyszy do ostatniej strony. Kwestie rodzinne wysuwają się na pierwszy plan, ukazując jak cienka jest granica pomiędzy miłością, a nienawiścią. Dużo w tej historii wspomnień, przeszłości która wpływa na teraźniejszość.

Jest to opowieść o traumie, o bolesnych doświadczeniach i tajemnicach sprzed lat, które powracają w jednej chwili w domu nad jeziorem. Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz