wtorek, 14 września 2021

Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi - Eddie Jaku

 


Tytuł: Najszczęśliwszy człowiek na ziemi


Autor: Eddie Jaku


Wydawnictwo: Muza


Liczba stron: 240Eddie urodził się w 1920 roku w Niemczech. Tak naprawdę nazywa się Abraham Jakubowicz, ale wszyscy jego bliscy i przyjaciele od zawsze mówili na niego Eddie. Mężczyzna, który jest zarówno autorem jak i głównym bohaterem książki ma na swoim koncie sto lat i worek pełen trudnych i bolesnych doświadczeń. Eddie żył w czasie II wojny światowej, przeżył przerażające czasy Holokaustu, obozów koncentracyjnych oraz hitlerowców którzy chcieli pozbyć się ludzi, których uznawali za gorszą rasę. Jak dziwny w takim razie jest tytuł tej książki „Najszczęśliwszy człowiek na ziemi”? Jak można być najszczęśliwszym człowiekiem, kiedy doświadczyło się takiego okrucieństwa, gdy było się świadkiem śmierci tysięcy niewinnych ludzi?

Książka zawiera wspomnienia Eddiego, który opowiada o swoich losach, wspomina, jak dziwnie było czuć się Niemcem i Żydem równocześnie i jak wszystko zmieniło się, gdy do władzy doszedł Hitler. W tej historii jest wiele smutku i bólu, ale tym co przebija się na każdej ze stron jest nadzieja, której nie brakowało autorowi książki.

Książka ukazuje bardzo ważne wydarzenia z historii świata, ponieważ Eddie był w centrum wojennych wydarzeń. Na początku udało mu się przetrwa Noc Kryształową i piekło jakie zgotował mu naród, którego częścią się czuł, następnie trafił pod Dunkierkę gdzie odbywała się ewakuacja wojsk alianckich, mogłoby się wydawać, że to już koniec, ale Eddie uciekł z wagonu, który zmierzał do obozu koncentracyjnego. Aż trudno uwierzyć, że jeden człowiek zdołał przeżyć tak wiele okropności i nadal potrafi czuć w sobie tę radość i optymizm.

„Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi” to wspomnienia, które z pewnością poruszą czytelnika, ale dadzą też nadzieję, że zawsze nawet z najgorszej sytuacji można znaleźć jakieś wyjście. Książka zawiera piękne fotografie ze zbiorów autora. To lektura, która pozostanie w sercu każdego kto po nią sięgnie, jest świadectwem wydarzeń tamtych lat i ludzi, którzy nie otrzymali szansy, by ją samodzielnie opowiedzieć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz