środa, 12 października 2016

Carnivia. Rozgrzeszenie- Jonathan HoltTytuł: Carnivia. Rozgrzeszenie

Autor: Jonathan Holt

Wydawnictwo: Akurat

Liczba stron: 380


Wenecja, na jednej z pięknych plaż zostaje znalezione ciało mężczyzny. Co więcej zwłoki są okaleczone, a zmarły ma na twarzy maskę. Śledztwo prowadzić będzie kapitan Kat Tapo, która dość szybko dociera do informacji, że mord został dokonany zgodnie z rytuałem masonów. W ten sposób karani byli zdrajcy, jednak tak brutalne karanie nie było wykorzystywane w legalnych lożach masońskich. Kapitan wie, że musi odkryć tożsamość mordercy, lecz jej zadanie jest utrudnione przez Włoską elitę, która również jest podejrzana. 

Śledztwo podąża w coraz to innym kierunku, sprowadzając na Kat zagrożenie. Dodatkowo podporucznik Holly Boland przeglądając dokumenty ojca, odkrywa, że ten dotarł jakiegoś do wielkiego spisku. Obie sprawy są ze sobą powiązane, więc Holly i Kat zaczynają współpracę, która ma je doprowadzić do celu. A problemy tylko gromadzą się, szczególnie kiedy programista Daniel, odkrywa, że w utworzonej przez niego komputerowej Wenecji nazwanej Carnivia, pojawił się haker, chcący zawładnąć stroną i wykorzystać ją.


Autor przedstawia nam poplątaną, skomplikowaną historie, a ilość wątków które się pojawiają może szokować i odrobinę przytłaczać. Koniec końców wszystko łączy się ze sobą i zostaje racjonalnie wyjaśnione, a cała intryga jest naprawdę spektakularna. W powieści mamy do czynienia z trzema wątkami, a dokładniej są prowadzone trzy śledztwa.  Obserwujemy poczynania Kat, Holly i Daniela, którzy walczą z zupełnie innymi osobami, by na koniec połączyć siły i rozpocząć wspólną walkę. Autor gdzieś między wierszami porusza kontrowersyjne tematy takie jak sprawa uchodźców, polityka zagraniczna USA i ich chęć dominacji nad Europejskimi państwami, wojny w cyberprzestrzeni i wirtualnym świecie. Stanowisko autora w sprawie polityk Stanów Zjednoczonych pobrzmiewa w tej powieści dość głośno i wyraźnie, nie sposób tego nie zauważyć. Sam wątek masoński, który pojawia się w dochodzeniu prowadzonym przez Kat Tapo jest przedstawiony w dość niewielkim stopniu.


Podczas czytania nie sposób nie zastanawiać i wymyślać, jak te wszystkie historie połączą się w jedną, jak autor rozwiąże prowadzone śledztwa i jaki będzie wielki finał. Oczywiście autor zadbał o każdy szczegół i niespodziewanie dochodzenia łączą się i są spójną całością. Nic nie wydaje się tutaj przekombinowane i sztuczne, a na sam koniec czytelnik nie uśmiechnie się, a otrzyma temat do nieustannych, przygnębiających przemyśleń na temat współczesnego, zakłamanego świata.


„Rozgrzeszenie” autorstwa Jonathana Holta spodoba się osobom interesującym się polityką zagraniczną, zmieniającymi się realiami współczesnego świata oraz tym, którzy mają ochotę choć na moment uciec do świata spisków, intryg i prowadzonych śledztw.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz