wtorek, 18 października 2016

Wspomnienie o Cecylii smutnej królowej- Janina LesiakTytuł: Wspomnienie o Cecylii smutnej królowej

Autor: Janina Lesiak

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Liczba stron: 124


Janina Lesiak postawiła sobie za cel stworzenie portretów wyjątkowych, tajemniczych i zazwyczaj zapomnianych przez historię kobiet, które stały u boku najważniejszych osób w państwie. Na początek zajęła się historią Cecylii i tak powstała książka „Wspomnienia o Cecylii, smutnej królowej”.


Cecylia, żona polskiego króla Władysława IV Wazy przygotowuje się do porodu. Jej stan zdrowia z dnia na dzień jest coraz gorszy, kobieta jest osłabiona i zamartwia się o stan dziecka, ponieważ nie czuje jego ruchów od kilku dni.  W książce poznajemy trzy ostatnie dni życia królowej, ukazane w trzech rozdziałach skupiających się na małżeństwie Cecylii z Władysławem IV, jej pozycji w królestwie oraz trudnym życiu rodzinnym.


Książka opisuje smutną historię kobiety nieszczęśliwej, opuszczonej i samotnej. Przez całe życie była poniżana i ośmieszana przez swoich wrogów, nikt nie brał jej słów na poważnie, nie przejmował się jej opinią i zdaniem. Cecylia nie miała na dworze nikogo bliskiego, żadnej powierniczki, której mogłaby zwierzać się i poszukiwać u niej wsparcia. Była zostawiona sama sobie. Jej małżeństwo z Władysławem pozbawione było tego co najważniejsze –miłości. Nawet kiedy królowa urodziła mu dziecko, ten nie przejął się jej losem. Nigdy nie ukrywał też, że nie darzy jej żadnym ciepłym uczuciem, a z czasem zaczął okazywać jej jawną niechęć. Cecylia nie została obdarzona piękną urodą, należała raczej do przeciętnych kobiet, a jej sposób bycia, nieśmiałość, ciągłe poczucie lęku sprawiały, że trzymała się na uboczu, nie chcąc zwracać na siebie uwagi. Jej życie pełne było strachu, bała się nawet własnego męża, który nie stroniąc od alkoholu przychodził odo niej w nocy.   

Książka jest naprawdę króciutka, ma zaledwie 124 strony, ale pomimo tego prezentuje dokładny opis ostatnich dni królowej, dostarczając czytelnikowi wielu ciekawych, nieznanych wcześniej informacji z życia polskiego dworu. Bardzo podoba mi się sam pomysł przedstawienia faktów historycznych w formie powieści. Czytając szybko można dostrzec, że autorka posiada dużą wiedzę historyczną, wie o czym piszę i zna realia tamtych czasów w których żyła Cecylia.


Po lekturze tej powieści szybko można wywnioskować dlaczego Cecylia otrzymała przydomek -smutna. Nie sposób zauważyć, jak wyglądało jej życie, jak wiele bólu i cierpienia musiała znosić ta kobieta, która kochała swoje dzieci, uwielbiała sztukę i chciała tylko akceptacji i spokoju, a w zamian otrzymała tylko ośmieszenia, zdradę i odrzucenie.Książkę polecam osobom interesującym się historią i losami kobiet na dworze polskim. Pani Janina Lesiak przedstawiła nam losy królowej Cecylii, która była zapomniana przez historię. 2 komentarze:

  1. Historia jakoś średnio mnie interesuje. Ale widzę, że ta opowieść jest bardzo smutna. Twoja recenzja aż przesiąka melancholią :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, cała ta historia jest bardzo smutna, ale przy tym niezwykle piękna i poruszająca:)

      Usuń