piątek, 4 listopada 2016

Kobiety w mafii- Milka Kahn, Anne VeronTytuł: Kobiety w mafii

Autor: Milka Kahn, Anne Veron

Wydawnictwo: MUZA S.A.

Data wydania: 12 października 2016

Liczba stron: 256
„Kobiety w mafii”, sam tytuł brzmi intrygująco i może jakoś niewłaściwie prawda? Z mafią kojarzą się nam mężczyźni, „Ojciec chrzestny” i na pewno Sycylia, ale przecież nie kobiety. Autorki postanowiły skupić się na mafii, jednak przedstawiły nam coś zupełnie odmiennego, na warsztat wzięły kobiety, które w jakiś sposób związały się z mafią.


Wydawać by się mogło, że kobiety w mafii są tak naprawdę nikim, jak bardzo jest to błędne myślenie. Tak zwana słaba płeć w tym wypadku wcale nie jest słaba, przeciwnie to właśnie one wpajają młodemu pokoleniu zasady, które panują w mafii, to one dbają o przekazywaniu dzieciom wartości ważnych dla mafijnego świata, to często one dbają o zemstę. Mafia jest jak rodzina i właśnie tak o tej grupie przestępczej myślą między innymi kobiety.


„Cosa Nostra” to jedna z bardziej znanych na Sycylii rodzin związanych bezpośrednio z mafią. Autorki tej książki Milka Kahn oraz Anne Vernon pokazują nam jakie znaczenie mają kobiety w mafijnym świecie, kim tak naprawdę są, czym się zajmują i jakie jest ich życie. Poznajemy dziewczyny młode, ale też te starsze, są w ich szeregach matki, są żony, córki, siostry, tak jak w każdej zwyczajnej rodzinie. To kobiety, które nie myślą o własnym bezpieczeństwie, nie skupiają się na sobie, myślą o rodzinie. Dzięki książce dowiadujemy się jaką siłę mają w sobie mafijne kobiety, jak ważne są oraz jak istotne jest ich zdanie. Mimo ich wysiłku, ich posłuszeństwa, często ich życie było bardzo ciężkie, bicie, gwałty i poniżanie były na porządku dziennym i czasami nawet one mówiły dość i rozpoczynały walkę o normalne, bezpieczne życie.


Książka jest reportażem, podzielnym przez autorki na trzy części, każda z nich skupia się na innej mafii:  Cosa Nostra, 'Ndrangheta oraz Kamorra. Każda część to historie kobiet, które uciekły od mafii szukając bezpiecznego życia.


Polecam tą książkę z całego serca, jest to niezwykły reportaż pokazujący mafię taką jakiej nie znaliśmy wcześniej. A kobiety, które poznajemy dzięki niesamowitej pracy autorek, są wyjątkowe, twarde i odważne, nie mnie oceniać czy można nazwać je dobrymi, jednak niewątpliwie ich historie dają dużo do myślenia. Polecam!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz