piątek, 4 listopada 2016

Skaza- Cecelia Ahern


Tytuł: Skaza

Autor: Cecelia Ahern

Cykl: Skaza (tom 1)

Wydawnictwo: Akurat

Data wydania: 26 października 2016

Liczba stron: 448Cecelia Ahern jest znana ze swoich romantycznych historii, które łapią za serce i wzruszają. Tym razem autorka postanowiła sprawdzić się w czymś zupełnie nowym. „Skaza” to pierwszy tom serii z gatunku dystopia.


Skaza jest piętnem, które zostaje wypalone na ciele człowieka za przewinienia, których dopuścił się wobec społeczeństwa i władzy. Ten znak jest poniżeniem, jest zdegradowaniem, zmienia wszystko, całe dotychczasowe życie. Kiedy na ciele człowieka pojawia się skaza, wraz z nią pojawia się cały szereg zakazów i nakazów,  testy przy użyciu wykrywacza kłamstw, czerwona opaska, którą dostrzeże każdy człowiek, dieta, godzina policyjna. Życie z dnia na dzień zmienia się w koszmar.


Celestine była zwyczajną, nie wyróżniającą się dziewczyną. Miała dobre życie, u jej boku stał Art jej chłopak, który obiecał zawsze ją chronić i oczywiście dotrzymywał danego słowa. Ojciec chłopaka jest głową Trybunału, a dziewczyna od zawsze wierzyła we wszystko co reprezentowała sobą władza. Skazę uważała za coś obrzydliwego, a tych którzy musieli  żyć z piętnem omijała i unikała jak tylko mogła. Całe jej życie zmieniło się w ciągu chwili, kiedy jej sąsiadka, którą darzyła ogromną sympatią niespodziewanie zostaje aresztowana, dziewczyna zaczyna uważać, że istniejący porządek nie jest właściwy. Jednak najgorsze dzieje się wtedy, gdy Cecelia robi coś dobrego, pomaga drugiemu człowiekowi, osobie naznaczonej i właśnie za to zostaje postawiona przed Trybunałem. Dziewczyna nie kłamała, wyznała całą prawdę, chociaż sam sędzia nakłaniał ją do kłamstwa i ochrony siebie. Sędzia skazał ją na okropną kare, pięć naznaczeń, nikt w całej historii nie otrzymał ich tak wiele. A kiedy nie okazałą żalu, otrzymała kolejny, szósty znak. Od tego momentu nie tylko życie Cecielie uległo zmianie.

Od tej chwili dla jednych dziewczyna staje się bohaterką, a dla innych przeciwnie kimś godnym pogardy. Wszyscy mówią tylko o niej i o tym co zrobiła. Społeczeństwo zaczyna myśleć o zmianach, o rewolucji, a Trybunał nie wie jak utrzymać kontrole i władze.

Twórczość Ceceli Ahern nie jest dla mnie nowością, lubię historie przedstawione przez autorkę, jej lekki styl pisania i to jak potrafi skraść moje serce każdą swoją książką. Nie miałam pojęcia, jakie tym razem będą moje wrażenia w końcu dystopia to coś zupełnie innego niż to co dotychczas prezentowała nam autorka. Oczywiście nie zawiodłam i autorka sprostała moim oczekiwaniom.


„Skaza” to powieść, która przedstawia świat bardzo podobny do naszego w którym panują okrutne zasady i kary. Autorka nie skupiła się na opisie tego nowego świata z Trybunałem, który dzierży władzę, jednak powoli krok po kroku zyskujemy informacje o nowym ustroju. O wiele więcej miejsca poświęciła na przedstawienie ludzi, którzy zmagają się z trudami życia ze skazą. Poznajemy ich emocje, złość jaką odczuwają wobec niesprawiedliwości jaka ich spotkała, czytamy o ich sercach pełnych nadziei na to, że może teraz coś się zmieni i odzyskają swoje dawne życie. Powieść wyraźnie pokazuje, że pomimo tego, że w naszym świecie nie istnieją takie kary jak skaza, to przecież i tak jesteśmy przyzwyczajeni do nadawania innym etykietek, do szybkiego oceniania i wysłania innych ludzi na margines społeczeństwa. Nasze oceny i słowa, czasami są właśnie taką skazą.


„Skaza” jest napisana w narracji pierwszoosobowej, dzięki czemu bardzo dobrze poznajemy Celestine, to w co wierzy, co czuje, o czym myśli. Sama bohaterka jest niejednoznaczna, z jednej strony spokojna, mająca poukładane życie i zaplanowaną przyszłość, z drugiej pomaga komuś kto jest odrzucony, przeciwstawia się zasadą.  To co ją spotkało wyraźnie pokazuje jak w jednej chwili może zmienić się całe życie i pozycja człowieka.


Książka budzi wiele emocji w większości złość i ogromne poczucie bólu i niesprawiedliwości. Uderzające było też podobieństwo do współczesnego świata, tam była to dystopia jednak nie odbiegała ona bardzo od naszej rzeczywistości.„Skaza” to początek nowej przygody Cecelii Ahern z zupełnie obcym gatunkiem. Jestem bardzo ciekawa drugiego tomu tej serii i dalszych losów Celestine i społeczeństwa walczącego o równość i sprawiedliwość. 
2 komentarze:

 1. Widzę, że Ahern nieustannie się rozwija :D
  Pewnie dam w przyszłości szansę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię autorów, którzy nie boją się ryzykować i próbować czegoś zupełnie nowego:)

   Usuń