wtorek, 15 listopada 2016

Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce- Marie KondoTytuł: Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce

Autor: Marie Kondo

Wydawnictwo: Muza

Liczba stron: 224

„Tokimeki. Magia sprzątania autorstwa” Marie Kondo to książką, którą śmiało można nazwać kontynuacją „Magii sprzątania”.


Poradnik dotyczący sprzątania wydawał mi się czymś co najmniej dziwnym, jak pisanie o czymś oczywistym i jasnym dla każdego człowieka. Jednak książka Marie jest czymś zupełnie innym niż myślałam, autorka prezentuje czytelnikom swoją własną metodę sprzątania i radzenia sobie z nieporządkiem. Co więcej w książce nie znajdziemy tylko kilku prostych rad dotyczących porządkowania, ale też zagłębimy się w filozofię, która pozwoli nam uporządkować nie tylko najbliższe otoczenie, ale też nasze życie.


Autorka stworzyła zupełnie nową metodę KonMari, która początkującym może wydawać się przerażająca, ponieważ rządzi w niej minimalizm, ja sama nie potrafiłabym pozbyć się drobiazgów z którymi łączą mnie wspomnienia i emocje. Według autorki najważniejsze jest by usunąć z domu przedmioty, które nie sprawiają nam dłużej radości. Niemniej jednak nie sposób nie zgodzić się z Marie, która wyraźnie zaznacza, że jej zdaniem uporządkowanie własnego domu jest pierwszym krokiem w ogarnięciu całego swojego życia.


W poradniku znajdują się wskazówki dotyczące kolejności sprzątania, utrzymania porządku i raz na zawsze zakończenie z bałaganiarstwem, które część osób uznaje za swoją cechę osobowości. Plusem jest obecność ilustracji, które pokazują jak wykorzystać w praktyce rady Marie.  Autorka skupiła się na dokładnym opisaniu każdego pomieszczenia w domu i tak każdy pokój i pomieszczenie ma w książce swój rozdział.Książka będzie idealna dla osób, które zostały przytłoczone bałaganem i niepotrzebnymi przedmiotami. Nieważne czy ktoś ma obsesje sprzątania czy wprost przeciwnie unika tej czynności jak ognia, warto sięgnąć po Tokimeki i zapoznać się z zupełnie nowym spojrzeniem na porządkowanie otoczenia i własnego życia. 


1 komentarz: