środa, 30 listopada 2016

Życiem rządzi chaos - Anna BialerTytuł: Życiem rządzi chaos

Autor: Anna Bialer

Wydawnictwo: Muza

Liczba stron: 512


„Życiem rządzi chaos”  to opowieść o czterech kobietach, które w swoim życiu przeszły już wiele, ale nadal mają dużo do powiedzenia i chcą czerpać z życia pełnymi garściami. Maria to dojrzała kobieta, która lata młodości ma już za sobą. Nie jest idealna, ale znalazła idealnego mężczyznę, który kocha ją i wszystkie jej niedoskonałości i wady. Mimo to kobieta waha się i nie jest pewna, czy znalazła tego jedynego. Weronika musi radzić sobie z samotnością po stracie Bartka. Ucieka na mazurską wieś i tam stara się poukładać swoje życie od nowa, krok po kroku. Julita uczy języka polskiego, ale jak i wielu innych nauczycieli dopadło wypalenie zawodowe. Jest jeszcze Anna, która nie potrafi poradzić sobie ze śmiercią córki, obwiniając się przez cały czas. Jej życie rodzinne i małżeńskie rozpada się, a praca nie spełnia oczekiwań. Wszystko wydaje się niewłaściwe do chwili, gdy kobieta rozpoczyna swoje śledztwo, chcąc odkryć jaką tajemnicę skrywa pensjonat Szarotka.


„Życiem rządzi chaos” to obyczajowa powieść,  wyraźnie pokazująca, że nigdy nie jest za późno na zmianę swojego życia. Książka przełamuje stereotypy, mówi wyraźnie, że określony wiek nie zmusza kobiet to pewnych zachowań, że wiek średni nie musi się wiązać z siedzeniem w domu. Ta ciepła, pełna życiowych mądrości opowieść Anny Bialer, bawi i wzrusza, a bohaterki stworzone przez autorkę zaskakują swoją oryginalnością. Zagłębiając się w lekturę poznajemy pensjonat do którego przyjeżdża każda z kobiet, losy bohaterek splatają się nieoczekiwanie, a sekrety pensjonatu nadają historii tajemniczości.


Kilka słów o pensjonacie, który jest oddalony od innych domów, znajduje się zupełnie na uboczu, nieopodal ruin zamku należącego do rodu Rychłów. To właśnie w tym miejscu spotykają się bohaterki powieści i to tam chcą odnaleźć dawne siebie, te pełne marzeń, pasji i energii.

Powieść czyta się szybko i przyjemnie, a to wszystko zasługa lekkiego pióra Anny Bialer. Fabuła utrzymuje zainteresowanie czytelnika, chęć rozwikłania zagadki pensjonatu i jego mieszkańców, tajemnicza sekta związana z historią rodu Rychłów sprawiają, że lekturę pochłania się w jeden wieczór. Jednak najważniejszą częścią tej historii są kobiety, ich przemyślenia, dylematy, rozterki oraz małe i wielkie przemiany jakie w nich zachodzą.


Polecam „Życiem rządzi chaos” każdej kobiecie, tej dojrzałej po przejściach, ale też tej która dopiero stawia pierwsze kroki w dorosłym życiu.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz