sobota, 5 listopada 2016

Nieperfekcyjna mama- Anna DydzikTytuł: Nieperfekcyjna mama

Autor: Anna Dydzik

Wydawnictwo: Muza

Liczba stron: 240


Większość poradników stara się tłumaczyć jak dosięgnąć perfekcji, jak stać się najlepszą wersją siebie, co oczywiście jest bardzo fajne i ważne, ale często mało realistyczne. Na rynku istnieje cały szereg książek dotyczących macierzyństwa i jak to bywa, część z nich jest warta polecenia, a reszta nie nadaje się do czytania. „Nieperfekcyjna mama”  to anty-poradnik autorstwa blogerki Anny Dydzik przeznaczony dla wszystkich mam.

Książka jest inna niż wszystkie, autorka nie mówi inny kobietom jak mają stać się perfekcyjnymi matkami, jak mają wychowywać swoje dzieci, jak zdrowo gotować, sprzątać, być chodzącymi perfekcjami. Anty- poradnik nie mówi o jakiś wydumanych historiach, wszystko co możemy przeczytać zdarzyło się naprawdę, to prawdziwa historia macierzyństwa, wzlotów i upadków, oparta na metodzie prób i błędów.

Sama autorka jest jedną z bardziej popularnych blogerek w naszym kraju. Jest mamą trzech dziewczynek i co najważniejsze nie uznaje siebie za perfekcyjną, jest prawdziwa, a to liczy się o wiele bardziej.

Książka złożona jest z trzech rozdziałów, a każdy z nich podzielony jest na kilka mniejszych podrozdziałów. Autorka skupia się na własnym doświadczeniu i właśnie ze swojej perspektywy opisuje macierzyństwo.  Kolejno mamy okazje przeczytać o każdym etapie ciąży, samym porodzie i powolnym powrocie do domu i życiu z maleństwem u boku. Anna nie ukrywa swoich prawdziwych uczuć, nawet tych mało pozytywnych takich jak niepewność czy smutek, poznajemy jej przemyślenia i lęki. Z pierwszej ręki dowiadujemy się o miłości do córeczek, karmieniu maleństwa, nocach które często były nieprzespane i wykańczające o łączeniu dwóch ról: pani domu i matki na pełen etat.  W szczery sposób piszę o emocjach kobiet w ciąży, trudach porodu i depresji która może pojawić się po nim, o mężczyznach i o ich włączeniu się w opiekę nad dzieckiem i całym domem.  Autorka podsumowuje również co zmieniło się w niej samej po urodzeniu córek, czego dowiedziała się o samej sobie dzięki macierzyństwu.

Jestem pewna, że wiele kobiet podczas czytania tego anyt- poradnika będzie potakiwało i zgadzało się z tym co pisze autorka, co więcej czytelniczki odnajdą w jej słowach swoje własne myśli i uczucia, które towarzyszyły im podczas ciąży.

"Nieperfekcyjna mama" to książka, która uderza swoją realnością i prawdą. Autorka nie owija w bawełnę, przedstawia wszystko takim jakie było, szczerze czasami aż do bólu, pokazuje, że macierzyństwo to nie tylko śliczne ubranka dla maluszków i ładny wózek. Jej słowa zmuszają do przemyśleń, budzą emocje i  uzmysławiają, że kobieta może być matką, ale jest też tylko człowiekiem i jak każdy ma prawo do zmęczenia. Anna Dydzik w nieprzekoloryzowany sposób ukazuje, że bycie mamą jest  czymś niesamowitym i wyjątkowym, ale często jest też trudne, męczące i zmusza do zmiany całego życia.

Polecam książkę Anny Dydzik, jestem pewna, że zachwyci każdą mamę, ale też każdą kobietę!1 komentarz:

  1. Nie lubię poradników - i tematycznie chyba już nie dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń